Problémy s pleťou? Obráťte sa na prírodu!

Na citlivú pleť so sklonmi k alergickým prejavom či akné, začervenaniu a podráždeniu, treba ísť veľmi opatrne. Majitelia takejto pokožky veľmi dobre poznajú dennodenný boj a rozhodovanie, čo bude pre ich pleť najmenšou pohromou. Vyskúšali ste už čisto prírodný rastlinný olej z plodov argánie? Tento zázrak z Maroka je multifunkčným pomocníkom v kozmetike kvôli svojím výnimočným vlastnostiam.

Problémy s pleťou Obráťte sa na prírodu!

Pravdepodobne ste o ňom už počuli, málokto však vie o zákulisí jeho vzniku, povedzme si preto viac.

Arganový olej, alebo tiež marocké zlato, sa stal vo svete prírodnej kozmetiky jedným z vedúcich predstaviteľov. Správna príprava takéhoto oleja spočíva v ručnom zbere tých najlepších arganových plodov, ktoré sa následne lúskajú a lisujú na oceľových strojoch, výsledkom je zlatožltý bio kozmetický olej, ktorý sa ďalej nijako neupravuje. Túto prácu vykonávajú marocké ženy v manufaktúrach v Maroku, čo pre ne znamená výraznú emancipáciu oproti minulosti a pre zvyšok sveta možnosť dostať sa k marockému zlatu za pomerne rozumný peniaz. Keďže je však jeho výroba veľmi prácna – na prípravu jedného litra oleja sa spotrebuje až päťdesiat kíl orechov argánií, a ich lúskanie trvá pracovníčkam 18 až 20 hodín tvrdej práce – odráža sa to aj na jeho cene. Arganový olej sa predáva v malých množstvách a stojí rozhodne viac, než sme zvyknutí napríklad pri kokosovom oleji. Ide však o celkom iný druh oleja, pretože už v malom množstve sa skrýva obrovské množstvo účinných látok.

Problémy s pleťou Obráťte sa na prírodu!

Na dosiahnutie výsledkov tak nepotrebujete veľa oleja – na pleť tváre stačí napríklad pár kvapiek, ktoré sa podobne ako krém nanesú na zvlhčenú pokožku. Olej patrí medzi takzvané suché typy – rýchlo sa vstrebe, nemastí, práve naopak – reguluje tvorbu mazu, a keďže ide o prírodný produkt, ktorý neobsahuje žiadne prímesi, chémiu ani parfemáciu, je minimálne riziko vzniku alergickej reakcie naň. Ideálny je na citlivú, dehydrovanú pokožku a na pleť so sklonom k vráskam. Všeobecne sa považuje za bojovníka proti starnutiu pleti. Za toto je zodpovedný hlavne vitamín E, ktorého arganový olej obsahuje až dvakrát toľko, ako olej olivový. Jeho účinok je taký, že prakticky „opravuje“ poškodené bunky, ktoré zničilo slnko, smog, naša nedostatočná starostlivosť či nedostatok hydratácie. Tá je pre pleť najpodstatnejšia a arganový olej pôsobí do hĺbky a pleť hydratuje, čím ju znova robí pružnú a sviežu.

Text: PR, foto: sagrada-natura.sk