Laky na nechty – prečo sú pre telo škodlivé? A existuje aj BIO alternatíva?

Pre väčšinu žien je už akousi samozrejmosťou každého dňa, že musia mať upravené nechty na rukách aj na nohách. Buď si ich lakujú samé doma alebo chodia do salónu na gellak či gelové nechty. Samozrejme, o nechty sa treba starať, pretože ruky sú jedna z vecí, ktoré si na vás ľudia hneď všimnú. No naozaj je to zdravé klasickými lakmi alebo umelými nechtami?

Laky na nechty – prečo sú pre telo škodlivé? A existuje aj BIO alternatíva? (Foto: unsplash.com)

Potvrdené výskumom

To, že sú laky pre telo toxické nie je len nejaký výmysel alebo úvaha, je to naozaj podložené rôznymi výskumami. Bežné laky na nechty prešli testovaním a boli vypísané všetky látky, ktoré nie sú pre telo úplne bezpečné. V niektorých krajinách sú tieto látky dokonca bežne zakázané a v iných je používanie toxínov len obmedzované.

Látky nazývané „veľká trojka“ sú v lakoch na nechty zastúpené najviac – formaldehyd, toluén a trifenylfosfát. Samozrejme, tieto látky majú v tom laku zmysel a vďaka nim sa lak lepšie nanáša, schne a tvorí súvislú vrstvu farby. No naozaj to stojí za to? Často nás zaujíma len to, aby sme mali na nechtoch čo najkrajšiu farbu alebo najlepší vzor, no nezamýšľame sa nad tým, že sa prostredníctvom lakov a gélov na nechty dostávajú od tela toxické látky.

Čím tieto laky nahradiť?

Najlacnejším, najjednoduchším a najmenej toxickým riešením je laky na nechty nepoužívať. Prirodzenosť je teraz v móde, preto sa nebojte ukázať svoje prirodzené nechty. Budete pravdepodobne prekvapené, aké zdravé budú časom vaše nechty. Čím im môžete pomôcť sú oleje na nechty alebo špeciálne krémy na kožu okolo nechtov. Ak by ste sa predsa len nechceli farebných nechtov vzdať, tak pohľadajte v drogérií alebo na internete BIO alebo prírodné laky na nechty. Množstvo značiek sa ich už rozhodlo vyrábať, pretože tematiku škodlivosti klasických lakov poznajú.