Choroba na dovolenke? Poradíme, ako sa na ňu pripraviť

Dovolenkové destinácie majú, bohužiaľ, okrem vidiny oddychu aj svoje úskalia v podobe nepríjemných chorôb. Aj preto treba viac predvídať a nepodceňovať dôležité očkovania. Nemusíte totiž ísť iba do exotických krajín, aby ste namiesto na pláži skončili zatvorení v kúpeľni, či v ešte horšom prípade si priniesli domov aj niečo iné, ako suveníry.

Choroba na dovolenke? Poradíme, ako sa na ňu pripraviť
(zdroj: unsplash.com)

Nepodceňujte žltačky

Podľa odborníkov je šesť až osem týždňov pred odchodom na dovolenku vhodné navštíviť lekára a poradiť sa, ako prežiť dni voľna bez zdravotných následkov. Cestovateľským základom je vakcína proti žltačke A a B, môžete ju doplniť o ďalšie očkovania a lieky podľa cieľa cesty a plánovaných aktivít. Pred cestou do Ázie by ste sa mali napríklad dať zaočkovať proti japonskej encefalitíde, pri cestovaní do Tuniska, Alžírska či Egypta zasa býva turistom odporúčané očkovanie proti brušnému týfusu. Ak si hovoríte, prečo vás strašíme žltačkou, treba podotknúť, že žltačkou A sa človek môže nakaziť z držadla v dopravnom prostriedku či na nákupnom vozíku alebo z bankoviek, ktorých sa predtým dotkol nakazený človek, pretože vírus na povrchu prežíva až dva týždne. V Stredomorí, kam Slováci najčastejšie smerujú na dovolenku, sa bežne vyskytujú choroby spôsobené vírusmi ako žltačka, ale aj baktériami, ako sú meningokoky či pneumokok. Práve proti nim chráni očkovanie.

Aj repelent môže dokázať zázrak

Nie proti každej chorobe však chráni očkovanie. Najmä pred rôznymi exotickými horúčkami vás dokáže ochrániť hlavne používanie repelentu. To platí najmä pre deti, starších a chronicky chorých ľudí, cestovateľov s oslabenou imunitou a tehotné ženy. Odborníci tiež odporúčajú vyhýbať sa na dovolenke surovému mäsu, tepelne neupraveným mliečnym výrobkom a u tehotných žien aj plodom mora. V spomínanom Tunisku, Alžírsku či Egypte si dávajte pozor aj na vodu, pretože môže byť kontaminovaná baktériou Salmonella enterica typhi, spôsobujúcou brušný týfus. Odporúčame radšej kupovať si na pitie balenú vodu v supermarketoch, nie od pouličných predajcov.

Najväčší cestovateľský strašiak – hnačka

Najčastejšou chorobou, s ktorou sa počas, alebo aj pred dovolenkou (možno) stretnete, je cestovateľská hnačka. Príčin tohto ochorenia je celý rad, od zlej hygieny, cez zmenu stravy až po časový posun a únavu. Ak viete, že máte precitlivený žalúdok a už ste hnačku na predošlých dovolenkách viackrát dostali, určite si nedávajte v nápojoch ľad. Na ulici si nekupujte zmrzlinu ani plody mora. Ovocie konzumujte len také, ktoré si sami ošúpete. A keď už hnačku napriek všetkým opatreniam dostanete, dbajte na dostatočný prísun tekutín. Vhodné sú v tejto situácii aj nápoje s obsahom iontu a glukózou. Skúste sa pred cestou poobzerať po probiotikách, ktoré sa nemusia skladovať v chlade, a sú teda na letnú dovolenku ideálne. Dostať ich v kvapkách pre deti od troch rokov a v kapsliach pre dospelých. Tak isto sa zásobte pred cestou Paralenom, Ibalginom či iným bežným liekom proti bolesti a horúčke. Nezabudnite ani na základ každého cestovania, cestovné poistenia, ktoré vás ochránia v prípade akejkoľvek nečakanej situácie, vrátane ochorenia. Na kúpu cestovného poistenia môžete využiť aj zľavový kód AXA.