Ako sa zbaviť bolesti hlavy

Existuje veľa spôsobov, ako sa môžete zbaviť bolesti hlavy bez použitia chemických látok, čiže liekov. Lieky bývajú to najjednoduchšie, najrýchlejšie pre to, aby hlava prestala bolieť, avšak nie to najzdravšie.

Ako sa zbaviť bolesti hlavy
Ako sa zbaviť bolesti hlavy (Foto: unsplash.com)

Ak sa chcete zbaviť bolesti hlavy zdravším spôsobom, zamerajte sa na nasledovné: dodržanie pitného režimu, spánok, používanie prírodných látok, pohybové aktivity – to najdôležitejšie pre zbavenie sa bolesti hlavy alebo aspoň jej umiernenie.

Čo na bolesť hlavy: 1. spánok, pitný režim, lymfodrenáž

Znie to veľmi jednoducho a neuveriteľne, ale najčastejšie sa za bolesťou hlavy skrývajú základné nedostatky zdravého životného štýlu, ktoré najmä z dlhodobého hľadiska spôsobia problémové bolesti hlavy.

Preto, ak chcete vedieť, ako odstrániť bolesť hlavy, začnite s kvalitným spánok (6 až 8 hodín) a oddychom. Veľmi úspešná je momentálne metóda spánkových cyklov REM a non-REM, ktorá vám pomôže pochopiť, ako má vyzerať správny spánok.

Bolesti hlavy môžete predísť tiež dodržiavaním pitného režimu, ktorý je 2 až 3 litre denne. Okrem pitného režimu je taktiež dôležitá pravidelná a zdravá strava. Konzumujte potraviny s vysokým obsahom horčíka a vyhýbajte sa mastným jedlám.

Na zabránenie bolestí hlavy slúži tiež lymfodrenáž. Lymfodrenáž je liečebná metóda, ktorá je prostriedkom detoxikácie. Môžete ňou dostať toxické látky z tela, podporuje imunitný systém, zlepšuje metabolizmus. Existuje manuálnu a prístrojovú lymfodrenáž.

Čo na bolesť hlavy: 2. neurológ, obklady a prírodné látky

Odstrániť bolesť hlavy vám môže pomôcť neurológ. Neurológia sa zaoberá diagnostikou a prevenciou chorôb nervovej sústavy, preto neurológ je človek, ktorý vám pomôže spoznať príčinu bolesti hlavy.

Ak sa chcete zbaviť bolesti hlavy, môžete pri stiahnutých svaloch v krčnej chrbtici použiť teplý obklad a pri horúčkach studený obklad. Môžete tiež siahnuť po niektorých prírodných látkach, ako: liečivé čaje, káva, bylinky, bylinkové oleje a iné.

Čo na bolesť hlavy: 3. prechádzka a šport

Najlepšou pohybovou aktivitou na zbavenie sa bolesti hlavy je prechádzka na vzduchu či športové aktivity. Je tiež lepšie vykonávať šport v exteriéri ako v interiéri. Kyslík vo vzduchu je pre naše telo veľmi prospešný.

Čo na bolesť hlavy: 4. cvičenie a joga

Ak nemáte vo veľkej obľube žiaden šport, skúste okrem prechádzok behanie či cvičenie. Prípadne môže byť pre vás vhodná joga. Cvičenia jogy sú dnes veľmi obľúbené a pomôžu vám fyzicky aj psychicky pre uvoľnenie napätia, dosiahnutie pohody a tým odstránenie bolesti hlavy.

Pomôcť správne cvičiť jogu tak, aby ste odstraňovali bolesti, vám pomôžu joga terapeuti. Presne takých s ľudským a priateľským prístupom nájdete aj v bratislavskom rehabilitačnom centre Rehab Klinik.

Text:PR