Správny pitný režim pomáha na chudnutie a je aj zdravý. Čo by ste o ňom mali vedieť?

Voda je nevyhnutnou tekutinou pre správne fungovanie organizmu a tvorí 60 až 70% jeho objemu. Ľudské telo svojimi prirodzenými funkciami, ako je potenie, močenie či dýchanie, vylúči priemerne 2,5 litra tekutín denne. Aj preto je nevyhnutné tekutiny dopĺňať a to pomocou pitného režimu. Tu sú základné veci, ktoré by ste mali vedieť.

Správny pitný režim pomáha na chudnutie a je aj zdravý. Čo by ste o ňom mali vedieť?
(zdroj: Shutterstock.com)

Význam vody v ľudskom tele a na čo má vplyv

Voda má vplyv na všetky funkcie nášho organizmu. Vplýva na tvorbu nových buniek, pružnosť a stav pokožky a dáva telu potrebnú energiu, výdrž a výkonnosť.

Príjem vody výrazne ovplyvňuje aj to, ako sa cítite, pretože pri dehydratácií telo vykazuje pokles nálady a energie. Voda tvorí až 80% mozgu, obklopuje ho a chráni. Vaša koncentrácia, pamäť či kvalitný spánok tak závisia aj od denného príjmu tekutín.

Taktiež sa nachádza v ľudskej krvi a tvorí dokonca až 90% jej objemu, čiže je dominantná. Voda pomáha telu pumpovať krv, pričom srdce dospelého človeka prepumpuje približne 7600 litrov krvi denne. Pri dostatočnom príjme vody sa srdcu pumpuje krv omnoho ľahšie. Zároveň je tiež nevyhnutná pre správnu funkciu obličiek a pomáha pri chudnutí.

Pri jej nedostatku by mohlo prísť k dehydratácií, typickým následkom čoho je nízky krvný tlak a následná nevoľnosť. Preto je najlepšie v priebehu dňa dostatočne piť, aby ste mali v cievach dostatočné množstvo tekutín a tak správny krvný tlak.

Pri cielenom chudnutí, pri ktorom máte dostatočný pohyb a stravu plnú bielkovín a vlákniny, je tiež dôležité dbať na pravidelný príjem tekutín. Voda totiž dopravuje dôležité minerály, vitamíny a živiny do buniek a je ich základnou stavebnou zložkou.

Taktiež je nevyhnutná pri trávení bielkovín či uhľohydrátov a čistí telo pomocou vylučovania moču a stolice. To, že je najdôležitejšou tekutinou v tele, teda nie je náhoda.

Ako sa prejaví nedostatok vody v organizme

Dehydratácia či odvodnenie organizmu znamená, že telo nemá dostatočné množstvo tekutín alebo došlo k ich strate. To sa deje najčastejšie potením, fyzickou námahou, zvracaním alebo hnačkou. Medzi znamenia dehydratácie patria smäd, ale tiež točenie hlavy.

Najviac ohrození dehydratáciou sú starší ľudia a deti. Nedostatočný príjem tekutín môže vážne ohrozovať ich zdravie, ale aj život. Pozor aj pri tehotných ženách.

Dehydratáciu viete spoznať cez tieto príznaky:

• pocit smädu, ktorý sa vekom stráca, čo je riziko pre seniorov
• moč je tmavý a zapáchajúci, pozor na minimálne močenie
• únava a ospalosť vplyvom nízkeho tlaku a nízkemu obehu krvi
• zlá koncentrácia, schopnosť sústredia a zhoršená pamäť
• zrýchlené dýchanie, svalové kŕče a nízka pružnosť kože
• spomínané točenie hlavy pri rýchlom vstávaní a tiež bolesť hlavy

Dehydratáciu u dojčiat a batoliat rozoznáte suchými alebo popraskanými perami, tiež menej častým močením. Všimnúť si môžete aj suchý jazyk alebo sivé kruhy pod očami. U seniorov sa vyskytujú najmä závraty, suchý jazyk alebo permanentná slabosť.

Čo by ste mali piť a aký pitný režim je zdravý

Základom pitného režimu je pohár čistej vody, ideálne je, ak ním začnete deň. Ochutiť si ho môžete s citrónom a takto viete telo hydratovať a súčasne osviežiť.

Skvelým tipom je aj minerálna voda, napríklad s vysokým obsahom horčíka alebo vápnika, ktorá vám dodá viac energie a udrží váš pitný režim v norme. Je dobré si ju dopriať hlavne po nejakej námahe, najmä kvôli doplneniu spomínaných minerálov do organizmu.

Vynechať by ste rozhodne nemali ani bylinkové a ovocné čaje. Zázvorový čaj má dobré výsledky aj pri chudnutí, zrýchľuje tiež metabolizmus. Bonusom je, že vyvoláva pocit sýtosti po jedle a tak nebudete mať chuť na dezert či dupľu. Vďaka vysokému obsahu kofeínu je aj káva dobrým kandidátom na pitie pri chudnutí, len pozor na množstvo.

Ak sa ju rozhodnete vymeniť, skúste zelený čaj. Je zdravší, tiež obsahuje dostatok kofeínu a zároveň čistí organizmus. Vhodnou náhradou za kávu je aj biely čaj, ktorý urýchľuje metabolizmus a obsahuje ďalšie látky napomáhajúce chudnutiu.

Vyhnite sa sladeným nápojom, ktoré telo dehydratujú a obsahujú veľké množstvo cukru. Dobrou náhradou je 100% ovocný džús, ktorý môžete zriediť vodou.

Hlavnou zložkou pitného režimu, a to nie len pri chudnutí, by mala byť čistá pramenitá voda. Nezabudnite, že okrem toho, čo pijete, je dôležitá aj pravidelnosť. Piť veľa tekutín naraz je nezdravé, zaťažuje to žalúdok. Optimálne je piť raz za hodinu pohár vody alebo inej tekutiny, ktorá neobsahuje veľa cukrov, pozor aj na nadmerne veľa minerálok.

Komerčný článok