Nepríjemný čemer – ako si od neho uľaviť v priebehu pár minút?

Rozotieranie čemeru si možno mnohí pamätáme z detstva. Keď nás rozbolelo brucho zo sladkostí, stará mama obvykle neutekala po ibalgin, ale čemer na predlaktí „rozotrela“. Čo to je a naozaj to pomáha viac, ako akékoľvek lieky z lekárne?

Nepríjemný čemer – ako si od neho uľaviť v priebehu pár minút
(zdroj: unsplash.com)

Čemer, ochvat, hrčky – všade mu hovoria inak

Čemer je v podstate nárečovým slovom, ktoré v žiadnom slovníku cudzích slov alebo medicínskej hantírke nenájdete. Údajne ho vymysleli Turci, no v každej časti Slovenska sa mu hovorí inak.

Určite sa vám už stalo, že ste sa schuti (a možno aj trochu príliš) najedli a na predlaktí sa vám objavili zvláštne hrčky. Nejde o žiadnu nebezpečnú chorobu, ale nahromadenú lymfatickú tekutinu, ktorú je potrebné rozmasírovať. Opuchliny alebo hrčky sa môžu objaviť aj na chrbte a na dlaniach. Tieto potiaže môžete mať aj po zjedení skazeného alebo vysoko kalorického jedla, ktorého ste možno nezjedli až toľko. Na vznik čemera totiž postačí aj zjedenie malého množstva jedla, ktoré nedostatočne v ústach požujete.

Masírujte od zápästia po lakeť

Keď organizmus nie je schopný v rýchlosti spracovať všetky prijaté tuky, vznikne čemer. Rovnako môže byť príčinou jeho vzniku nadmerné prehĺtanie vzduchu pri jedení, následkom čoho vznikne vzduchová bublina, ktorá tlačí na bránicu a spôsobuje nepríjemné pocity. Je to v podstate porucha metabolizmu.

Jeho sprievodnými znakmi bývajú nevoľnosť, bolesť hlavy alebo malátnosť. Niekedy je príznakom aj celková únava. V súčasnosti je čemer častým problémom aj u ľudí s poruchou činnosti pankreasu alebo diabetikov.

Niekedy vám po rozotrení čemeru môžu ostať na rukách modriny po silnom tlaku prstov. Ideálne je masírovať aj pomocou masážneho krému. Najlepšie je masírovať silným tlakom palcov miesta od zápästia po lakeť, a to na oboch rukách, prípadne aj plecia a krk. Poproste o pomoc pri masáži niekoho z rodiny, bude to jednoduchšie. Zháňate masážny olej alebo iné pomôcky, ktoré masáž (možno nielen proti čemeru) uľahčia? Nakúpte ich lacnejšie a pohodlne vďaka zľavám a kupónom. Pozrite si aj najlepšie produkty roka v rôznych kategóriách, aby ste sa vedeli pri ich výbere správne rozhodnúť.

Prevencia je matkou múdrosti

Možno sa vám to zdá smiešne, ale takáto masáž naozaj rozhýbe činnosť čriev a uľaví im. Najlepšie je však čemeru a takýmto masážam predchádzať. Ideálne je jesť pomaly a dôkladne žuvať, pomôže vám to zlepšiť trávenie a absorpciu živín. Nejedzte veľké porcie a hlavne nie pred spaním.

Jedzte pravidelne, pravidelne si doprajte aj fyzickú aktivitu a minimalizujte stres. Pite dostatok vody – aj hydratácia je základom dobrého trávenia. A v neposlednom rade počúvajte svoje telo. Všímajte si, ako reaguje na rôzne druhy potravín a prispôsobte tomu svoju stravu. Vyhnete sa tak tomu, čo spôsobuje vaše tráviace ťažkosti a v neposlednom rade aj potenciálne vzniknutému čemeru.