Prečo je cvičenie s vlastnou váhou obľúbené

Fitness centrá dnes zažívajú obrovský boom, stretnete tam aj ľudí, o ktorých by ste si to nikdy nemysleli, že ich môžete v posilňovni stretnúť. Chodiť dnes dvíhať činky je tak trochu aj o spoločenskom statuse. Tak ako kedysi muži v minulosti dohadovali biznis v saune, dnes ho dohadujú v posilňovniach. Aj preto je niektorým sympatickejšie cvičiť so svojou vlastnou váhou a nebyť závislý na posilňovni. Povedomie o cvičení s vlastnou váhou rozšírila aj kniha Tréning väzňa. Aké výhody prináša toto cvičenie?

Prečo je cvičenie s vlastnou váhou obľúbené

Výhody cvičenia s vlastnou váhou
Veľkou výhodou je, že nemusíte platiť žiadne mesačné členské vo fitness centre. Nemusíte sa tlačiť počas špičky a s nikým sa nedelíte o stroje. Pretože si jednoducho zacvičíte kdekoľvek sa vám zachce. Potrebujete iba hrazdy, bradlá a zem. Toto všetko vám stačí na to, aby ste si zacvičili s vlastnou váhou. A keď nič z toho nemáte doma, stačí vám ísť na workoutové ihrisko alebo používať improvizované náradie – prašiak na koberce, konár stromu alebo si kúpite hrazdu medzi zárubňu. Veľkou výhodou je aj to, že sa vám spevňuje kostrové svalstvo a svaly majú lepšiu kvalitu.

Aké sú nevýhody
Pre niektoré ženy môže byť nevýhodou cvičenia s vlastnou váhou náročnosť cvikov. Keď nie ste zvyknutá, pri náročnejších cvikoch zvládnete menší počet opakovaní. Nedajte sa odradiť a vydržte, pokroky sa dostavia už počas prvých týždňov. Potom môže vzniknúť opačný problém – vaša hmotnosť je príliš nízka a cviky sa vám zdajú príliš jednoduché. Vtedy je najlepšie zmeniť techniku cviku alebo nájsť či vymyslieť nové a náročnejšie úkony.

Chcete schudnúť?
Cvičenie s vlastnou váhou je pre vás ideálne. Samozrejme, že nesmiete zabúdať ani na najdôležitejšie pravidlo pri chudnutí: spáľte viac kalórií ako množstvo, ktoré denne prijmete. Iba takto sa vám podarí schudnúť. Počas tohto obdobia, keď sa mení tuk na svaly, je veľmi dôležitý spánok, pretože v noci prebieha rast svalov. Preto si doprajte kvalitné ortopedické matrace, dlhý spánok a ráno sa budete budiť so skvelým pocitom.

Text: PR, foto: ilustračné (flickr.com)