5 dôvodov, prečo žuvať žuvačky

Žutie žuvačiek je viac prospešné, ako by ste zrejme čakali. Určite už viete, že pomáhajú pri sústredení a rozmýšľaní, no majú aj ďalšie priaznivé účinky. Máme pre vás hneď 5 dôvodov, prečo žuvať žuvačky v podobe praznivých účinkov, ktoré má žuvanie žuvačiek.

5 dôvodov, prečo žuvať žuvačky

Priaznivé účinky žuvačiek
Tak aj iné vedecké štúdiu, aj tá na Cardiff University a štúdia spoločnosti Wrigley, potvrdili viaceré priaznivé účinky spojené so žutím žuvačiek. Výskumy dokázali, že žuvačky:
1. Zlepšujú pamäť
2. Zlepšujú sústredenie
3. Znižujú stres a čiastočne únavu
4. Pomáhajú chudnúť
5. Zabraňujú vzniku zubného kazu a čistia zuby

Zlepšujú pamäť a sústredenie
Štúdia na Cardiff University sa zaoberala vplyvom žuvania žuvačiek na pamäť a sústredenie. Bolo dokázané, že žuvaním dochádza k zvýšenému prúdeniu krvi do mozgu a nie práve o málo. Prietok krvi do mozgu sa zvyšuje o 25 až 40 percent. Zároveň sa zvyšuje aj tepová frekvencia. To má za následok lepšie prúdenie kyslíka do mozgu. Vďaka tomu sa zároveň zlepšujú aj kognitívne schopnosti. Pri štúdii sa zamerali na rôzne zvukové úlohy. Pre výskum mali vzorku 38 ľudí, pričom jedna polovica žula žuvačky. Následne ich podrobili dvom sériám testov. Výsledkom bolo, že polovica, ktorá žula žuvačky, bola úspešnejšia.

Pomáhajú chudnúť
Spoločnosť Wrigley sa pri svojej štúdii zamerala na vplyv žuvačiek na chudnutie. Výskumom bolo dokázané, že vďaka žuvačke bez cukru pred jedlom sa redukuje pocit hladu a znižuje sa chuť na sladké. Pričom zároveň vďaka tomu sa znižuje chuť na viac kalorické jedlá. Celkovo tak skonzumujeme v priemere o 36 kalórii menej, ako jedinec bez žuvačky pred jedlom. Táto študia bola robená len so vzorkou žuvačiek bez cukru. Pri klasických žuvačkách je možné, že výsledok by bol odlišný.

Žuvačka je ideálnym spoločníkom po celý deň, či už ste v práci, v aute alebo inde. Len pozor na tie s cukrom, s nimi to radšej nepreháňajte.

Foto: ilustračné (flickr.com)