7 možných príčin, prečo (stále) kašlete

Máte pocit, že neustále kašlete? Pravdou je, že priemerný kašeľ trvá 18 dní. Keď je tu ešte obdobie prenosu choroboplodných zárodkov, je tu veľa dôvodov, prečo znovu kašlete. Toto sú najbežnejšie typy kašľa a ako dlho zvyčajne vydržia.

7 možných príčin, prečo (stále) kašlete

1. Prechladnutie alebo chrípka – jeden až dva týždne
Ak máte čo dočinenia s mokrým kašľom, okrem symptómov, ako je nádcha, bolesť hrdla, bolesť hlavy, kýchanie alebo horúčka. Poraďte sa so svojim lekárom alebo lekárnikom skôr ako začnete s liečbou, nechajte si jednoducho poradiť. Je to bezpečnejšie na liečbu príznakov jeden po druhom, ako znížiť riziko, že vami naordinovaná liečba jednoducho nezaberie.

2. Bronchitída – niekoľko dní až týždňov
Je to suchý kašeľ, ktorý vás rýchlo premení v kancelárii na nepriateľské číslo jedna. Bronchitída je zápal priedušiek, často začína mierne a potom sa vyvinie do tej škaredej, niekedy bolestnej podoby. Je sprevádzaná mokrým kašľom, ktorý nebude mať kanca kraja a vyvolá hlieny v odtieňoch hnedej, zelenej a žltej. Liečba je zvyčajne v dostatku odpočinku a teplých tekutín. „Ak je zápal priedušiek spôsobený bakteriálnou infekciou, budete potrebovať antibiotiká.“ hovorí uznávaný lekár Nicolacakis.

3. Pneumónia – niekoľko týždňov až 1 mesiac
Vzniká, keď sú nakazené (či už z dôvodu vírusov, baktérií alebo plesní) pľúcne mechúriky v pľúcach. Choroba môže byť odsunutá do pozadia s miernymi až závažnými symptómami, vrátane phlegmy alebo suchého kašľa, horúčkou a dýchavičnosťou. Starší dospelí alebo malé deti môžu potrebovať hospitalizáciu v nemocnici pre neustálu lekársku starostlivosť. Následne prebieha diagnostikovanie infekcie a liečba antibiotikami, ak je príčina bakteriálna.

4. Chronický zápal PND – dlhotrvajúce chronické
Ľudia s PND môžu zvyčajne cítiť hlien zo svojich vedľajších nosových dutín schádzajúcich na zadnej strane ich hrdla, ktorý spúšťa vlhký kašeľ (zvyčajne v noci) a núti vás to až na zvracanie žalúdka. „Pre niektorých ľudí, to je zrejmé, že sa to deje, a majú aj iné alergické príznaky, ako je kýchanie alebo svrbenie v nose, zatiaľ čo iní majú len jemnejšie príznaky,“ hovorí doktor Nicolacakis. Dobrý nápad je na noc zapnúť zvlhčovač vzduchu, a to najmä v zime, pretože sucho môže zhoršiť nočné problémy.

5. Astma – dlhotrvajúce chronické
Keď sa niektoré z dýchacích ciest zúžia, dýchanie sa stáva ťažšie a objavuje sa suchý kašeľ. Môže ísť o pískanie alebo zvierania na hrudi. „Vaša pľúca majú lepšie prúdenie vzduchu počas dňa a neskoro popoludní, takže tento druh kašľa zvyčajne prichádza v noci alebo ráno,“ hovorí Nicolacakis. Ochorenie diagnostikované ako astma je zistené prostredníctvom testov dýchania alebo funkcie pľúc.

6. Refluxná choroba pažeráka – dlhotrvajúce chronické
Kyseliny, ktoré cestujú zo žalúdka a späť do pažeráka môžu tiež vyvolať suchý kašeľ. Je to dobre známe aj pre pálenie záhy. Je to zvyčajne citeľné po konzumácii väčšej porcie jedla alebo ráno a večer, keď ste v ľahu a kyselina môže prúdiť voľnejšie. Pár vyvolených ľudí môže skutočne rozvinúť kašeľ bez akýchkoľvek iných príznakov, ako je pálenie záhy, ktoré môžu sťažovať diagnostikovanie, ak doktor chce vniknúť s kamerou do krku pacienta. Tu je dôležité obmedziť mastné alebo korenené jedlá, alkohol a kofeín, toto môže výrazne pomôcť.

7. Rakovina pľúc alebo chronická choroba srdca
Pokiaľ máte super tvrdohlavý kašeľ, ktorá nereaguje na liečbu (hovoríme dva až tri mesiace alebo dlhšie), je to dobrý nápad, aby váš doktor vylúčil niektoré z viac vzácnych, až strašidelných príčin chronického kašľa. Môže ísť aj o chronické obštrukčné pľúcne ochorenie, obvykle spôsobené fajčením alebo inými inhalačnými dráždivými látkami, rakovina pľúc, alebo dokonca srdcové ťažkosti. „Ženy, najmä, nemyslím, že toľko o srdcovými problémami, takže ak máte v rodinnej anamnéze srdcové ochorenie alebo máte iné rizikové faktory, ako je vysoký krvný tlak, určite navštívte svojho lekára,“ hovorí doktor Nicolacakis.

Zdroj: womenshealthmag.com, foto: ilustračné (flickr.com)