Blahodárne účinky Aloe Vera aj ako preventívno – podporná liečba

Čo vás prvé napadne, ak sa povie Aloe Vera. Mňa malá rastlinka, v ktorej je ukrytá sila prírody a vaša predstava by mala byť rovnaká. V prípade zdravotných problémov, ale aj skrášlenia je ideálna. Popíšene si blahodárne účinky tejto rastliny a prečo je Aloe Vera výborná práve ako preventívno – podporná liečba.

Aloe Vera

Pre jej využitie, respektíve využitie jej sily je podmienené i naštudovaním si na ktoré ochorenia je možné ju užívať. Zo všetkých vyše tristo jej druhov je ideálna odroda Aloe Vera Barbadensis, hlavne jej dužina. Práve táto dužina je podstatná časť. Jej gélová konzistencia ju predurčuje k užívaniu vnútornému, ale i vonkajšiemu. Okolitá časť pod zelenou časťou má vlastné preháňavé účinky. Mnohé firmy, ktoré sa zaoberajú spracovaním, výrobou a distribuovaním Aloe Vera tak na túto časť zabúdajú a neuvádzajú ju v účinkoch, preto nemusí každému, kto ich užíva tzv. sadnúť. Samozrejme ide často o šťavy, ktorých užívanie sa musí prerušiť. Gély, ktoré sú na nepretržité užívanie, tieto účinky, či skôr látky, ktoré preháňanie spôsobujú neobsahujú, respektíve očisťujú organizmus na inom princípe. Pre horkú chuť gél Aloe Vera miešame s medom, niektoré sú však upravované tak, aby vyhovovali jednotlivým skupinám pacientov, ktorí trpia napríklad cukrovkou, bolesťami kĺbov, či svalov, ale aj kŕčovými žilami.

Aloe Vera okrem vnútorného užitia môžeme použiť aj na liečbu, respektíve na potlačenie určitých príznakov kožných ochorení. Samotný čistý koncentrát sa dá využiť u pacientov, ktorí trpia napríklad hemoroidmi, krémy sú vhodné u pacientov so suchou pokožkou, ale i so sklerodermiou. Najčastejšie však je táto podporná terapia užívaná pacientmi s psoriázou rôzneho stupňa. U niektorých pacientov sa dajú využiť ako obklady, u niektorých ako premastenie postuhnutých plôch. Keďže ide o nepafumované výrobky a sú vhodné i ako šampóny a pleťové vody. Najlepšie je vždy pre spotrebiteľa, aby boli testované a teda prešli dermatestom.

Pri Aloe Vera a podobných produktoch je ideálne, ak sú konzultované s lekárom. Prečo? Pretože práve lekár ovláda diagnostiku a terapiu toho ktorého ochorenia a teda môže najadekvátnejšie odporučiť vhodný sprievodný prípravok. Samozrejme Aloe Vera je úžasná svojimi účinkami od zmiernenia bolestí, odbúrania stresu, podporu prirodzenej imunity tela a samozrejme široká pôsobnosť od detí až po seniorov.

Je potrebné okrem pozitívnych účinkov povedať i to, kto nesmie užívať tieto produkty z Aloe Vera. Prísna kontraindikácia je u ľudí, ktorí sú po transplantáciách, akýchkoľvek. Prečo, keď to vlastne podporuje imunitu? Práve v tom tkvie u týchto pacientov negatívum. Keďže transplantovaný orgán je cudzí orgán a musí byť špecifický zhodný s príjemcom, tak u každého pacienta je prirodzené riziko odmietnutia orgánu. Preto každý pacient podstupuje terapiu, ktorá zvyšuje percento prijatia orgánu. Podpornou terapiou s Aloe Vera celú túto terapiu vlastne znegujeme, respektíve úplne zničíme užívaním týchto produktov. Podporná liečba prirodzenej imunity potlačí tento krvopotne budovaný proces a teda práve preto je nevhodná pre týchto pacientov.

Dnes už táto často exoticky opisovaná rastlina a jej rôzne výťažky a produkty sú už dobre dostupné aj u nás. Obľúbené sú produkty z jej šťavy, tablety alebo gél. Využitie si našli pre kozmetiku ale aj pri ústnej hygiene. Odporúčame sa zoznámiť bližšie z jej účinkami a určite nahliadnite aj na široký výber Aloe Vera produktov overeného predajcu.

Foto: ilustračné (flickr.com)