Obľubujete čiernu kávu? Pozor, môžete mať sklony k sadizmu

Počuli ste o tom? Osoby so sklonmi ku psychopatii a zvrátenej osobnosti označovanej ako sadisti pijú čiernu kávu. Je to skutočne tak? Poďme tento zarážajúci fakt alebo miestnu táraninu dokázať alebo vyvrátiť!

Obľubujete čiernu kávu? Pozor, môžete mať sklony k sadizmu

Nedávna štúdia, ktorú publikoval denník „Apetitte” našla súvislosti a rozhodujúce faktory medzi rituálmi pitia čiernej kávy a osobami trpiacimi psychopatickou poruchou osobnosti, často nazývaných sadisti. Sú to práve oni, čo majú najviac horkých chutí. Aby sa im hypotéza potvrdila alebo vyvrátila, spolupracovali s 1000 respondentmi. Zamerali sa na ich chuťové poháriky a sklony ku sadizmu. Autori štúdie rozšírili štúdiu o doplňujúcu informáciu- nielen ľudia, ktorí majú dominantné horké chuťové poháriky, zahrnuli tu aj častých konzumentov reďkoviek, zeleru alebo toniku. Títo ľudia mali veľmi blízko ku sadistickým sklonom. Čo to pre nás znamená? Máme hneď nálepkovať ľudí, čo pijú čiernu kávu ako sadistov alebo emočne vyprahnuté osoby? Nie tak celkom…

Nie je to prvá štúdia, ktorá sa zamerala na výskum chuťových pohárikov. Dominantný slaný chuťový pohárik znamená, že sme veľmi dobrodružné povahy. „Sladké zadky” majú tendenciu byť impulzívni, temperamentní a náladoví. Je to omnoho komplikovanejšie, ako sa zdá. Výskumníci sa zhodli v názore, že čím viac osoba konzumuje jedlá, kde pôsobí horký chuťový pohárik, tým väčšie riziko jej hrozí, aby bola náchylná poruchám osobností a sadistickým preferenciám. Aby toho nebolo málo, svoju teóriu doplnili o tvrdenie, že len čisto horké chute nemajú zvrchovaný vplyv na prvky osoby, ktorá má antisociálne návyky.

Došli sme k záveru, že naše chuťové poháriky nám môžu čo to povedať o človeku, ale nevyhnutne to neznamená, že ak preferujete horké chute, ste na najlepšej ceste za psychopatiou. Nič to na tom nezmení. ( Ak sa ním raz máme stať, káva je tá posledná, ktorá nám k tomu dopomôže). Berte do úvahy ďalšiu vec- vedci, ktorí sa po takéto tvrdenie podpísali mali svoje vlastné závery na pozorovaných respondentov. To mnohé fakty skreslilo a boli málo objektívne. Napriek tomu, vedci nám zasadili chrobáka do hlavy. Ak nie pre nič, práve táto bizardná štúdia môže byť aspoň predmetom našich kávičkových debát.

Zdroj: health.com, foto: ilustračné (flickr.com)