Hluk je nebezpečný, vymažte ho zo svojho života

Hluk vám dokáže nielen znepríjemniť život, ale aj poškodiť zdravie. Stačí, keď máte pod oknami cestu, blízko vás je veľké sídlo spoločnosti, ktorá sa venuje výrobe alebo začali pri vás stavať nový dom. Existuje zákon, ktorý hodnoty hluku upravuje. V obytných zónach je maximálna povolená hodnota hluku počas dňa 50 dB a v noci to je 40 dB. Pokiaľ niekto porušuje tieto hodnoty, môžete sa sťažovať, je však potrebné, aby ste hluk odmerali.

hluk

Meranie hluku
Spoločnosť Potichu vám ponúka meranie hluku v Bratislave – akreditované aj neakreditované. Neakreditované môžete použiť pre svoje osobné účely, no na oficiálne úkony – akou je sťažnosť – musíte mať už akreditované meranie. Pripravte sa však na to, že riešenie hluku oficiálnou cestou nebude bezproblémové. Pri takýchto veciach sa často objavia rôzne prieťahy, obštrukcie či prehadzovanie si problému. A vaše zdravie trpí aj naďalej.

Aké sú riziká nadmerného hluku
Najnebezpečnejšia je zvýšená hladinu hluku počas noci. Pretože ľudské telo je nastavené na oddych a hluk mu v tom bráni. Keď je človek týmto podmienkam vystavovaný dlhodobo, môže dôjsť k problémom so srdcovou činnosťou a obehovým systémom. Samozrejmosťou je trvalé poškodenie sluchu, nie úplné, no niektoré nižšie frekvencie človek už nebude počuť. Jedným z riešení je zvukové odhlučnenie bytu či domu.

Odhlučniť si môžete dať všetko
Odhlučniť si môžete dať prakticky všetko. Keď máte dobrých susedov, ktorí vás neobťažujú hlukom, no cesta pod oknom robí vašim ušiam vrásky, nebudete si odhlučňovať celý byt. Jednoducho odhlučníte iba tú stenu, ktorá je v blízkosti dopravnej komunikácie. V prípade, že máte problémy so susedom nad vami, dáte si odhlučniť iba strop. Samozrejme, že sa dá odhlučniť aj celý byt – všetky steny, podlaha a aj strop. A aká je účinnosť odhlučnenia? Záleží od typu použitia, no tie najúčinnejšie dokážu hlučnosť znížiť až o 80 %. Nenechajte si pokaziť svoje zdravie hlukom a odstráňte ho zo svojho života.

Text: PR, foto: ilustračné (flickr.com)