Zaujímajte sa o vlhkosť vzduchu u vás doma

Človek vydrží bez jedla aj viac ako 40 dní, bez vody za ideálnych podmienok okolo týždňa a bez vzduchu ani nie 5 minút. Teda za predpokladu, že nie je svetový rekordér, ktorému sa bez vzduchu podarilo vydržať okolo 20 minút. Aj toto dokazuje, aký je vzduch pre človeka dôležitý. Dávate si na jeho kvalite záležať? Mali by ste, pretože kvalita vzduchu do veľkej miery ovplyvňuje aj vaše zdravie. Na čo by ste si mali dávať najväčší pozor?

domov

Vlhkosť vzduchu
Veľmi dôležité je percento vlhkosti vo vašom vzduchu. Čo to znamená? Relatívna vlhkosť vzduchu hovorí o tom, koľko percent vodnej pary sa vo vzduchu nachádza. Maximálna vhodná vlhkosť vzduchu je 60 %. Tá je aj ideálna, pretože ju neznášajú rôzne škodlivé mikroorganizmy. No keď túto hodnotu prekročíte, vytvoríte živnú pôdu pre rôzne plesne a baktérie, ktoré môžu byť nebezpečné aj pre človeka. Hlavne pre astmatikov a pre ľudí so zníženou imunitou. A ako zistíte, koľko vodnej pary máte vo vzduchu? Na to slúžia vlhkomery, ktoré vám to číslo prezradia.

Vyvarujte sa aj suchému vzduchu
Hlavne počas vykurovacej sezóny je riziko suchého vzduchu vysoké, pretože radiátory vzduch vysušujú. Aj preto nie je dobré, keď vaše teplomery ukazujú v izbách viac ako 21,5°C, vtedy zbytočne prekurujete a vzduch sa rýchlejšie vysušuje. Keď vlhkosť vzduchu klesne pod 40 %, vírusy sa oveľa lepšie prenášajú a tiež sa vysušujú naše sliznice, čo môže spôsobiť podráždené oči či krvácanie z nosa. Dôležité je vetranie.

Pravidelne vetrajte
Keď máte plastové okná, máte skvelú izoláciu a vzduch necirkuluje ani cez drobné medzery v okne. Preto je veľmi dôležité vetrať, obzvlášť počas vykurovacej sezóny. Ideálna vlhkosť vzduchu sa pohybuje v rozmedzí 45 % – 60 %, aj vďaka vonkajšiemu vzduchu môžete toto rozmedzie dodržiavať bez toho, aby ste museli používať zvlhčovač vzduchu. Dajte si záležať na vzduchu, ktorý dýchate a urobte si prostredie, v ktorom žijete, zdravším.

Text: PR, foto: ilustračné (flickr.com)