Obezita – bežná len u Američanov alebo už aj u nás?

Súčasné prieskumy hovoria, že až štvrtina ľudí na Slovensku je obézna a v Európe patríme takmer medzi najtučnejších, patríme totiž na siedme miesto, a nie od konca. Aj keď cvičenie, extrémne premeny a zdravá strava sú momentálne veľkým trendom, s týmito číslami sa aj tak nejako nehýbe. Ako to teda je?

Obezita - bežná len u Američanov alebo už aj u nás?
Obezita – bežná len u Američanov alebo už aj u nás? (Foto: unsplash.com)

Čísla neklamú

Siedme miesto medzi Európskymi krajinami s najvyšším percentom obéznych ľudí naozaj nie je dobrým začiatkom. Celkovo platí u nás v Európe pravidlo, že čím sú ľudia starší, tým sa podiel obezity zvyšuje, keď už neberieme do úvahy ľudí nad 75 rokov. Napríklad u ľudí vo veku medzi 65 až 74 rokov je podiel obezity 22%, zatiaľ čo u ľudí medzi 18 a 24 rokov je to len 6%. Zaujímavé je aj to, že je percento obezity závislé aj od úrovni vzdelania. Čím je dosiahnuté vzdelanie vyššie, tým sa percento výskytu obezity znižuje.

Ako ju liečiť?

Obezita naozaj je choroba a mali by ste ju liečiť. Je to hlavne kvôli tomu, že vám môže veľmi skomplikovať život a spôsobovať rôzne ďalšie na seba nadväzujúce zdravotné problémy. Či už s trávením, so srdcom, cievami alebo tlakom. Odborníci tvrdia, že nie je len dôležité zhodiť veľa kíl naraz, ale je potrebné vedieť si už tú novú hmotnosť udržať.

Pohyb a strava je základ

Najdôležitejšie je pri liečbe od základov prekopať celý životný štýl. Či už je to v oblasti stravy, cvičenia, no často spôsobujú nadváhu aj problémy a komplikované vzťahy. Čo je ale najdôležitejšia rada pri zbavovaní sa obezity: nikdy sa nespoliehajte na zázračné diéty, kde budete napríklad týždeň len piť vodu a potom mesiac jesť len zeleninu. Stavte na udržateľný štýl stravovania a dostatok pohybu.

Tabletky na chudnutie

Ak siahnete po pomôckách na chudnutie, vždy len po overených príprakov. Mnohé môžu výrazne pomôcť, či už na zníženie chuti do jedla či ako pomoc pri lepšom spaľovaní prebytočných kalórii. Na webe nákupnej poradni v článku https://www.nakupnaporadna.sk/tabletky-na-chudnutie/ ich odporúčajú hneď niekoľko. Jedná sa o overené tabletky na chudnutie, svedčí o tom aj fakt, že ich predávajú aj mnohé lekárne, odporučiť vám ich môže aj váš lekár či lekárnik.