Raňajky sú vaším spojencom ako schudnúť a byť fit!

Raňajky nakopnú metabolizmus, aby vedel účinne spaľovať prijatú energiu a tukovým vankúšikom odzvonilo. Prinášame 3 najväčšie chyby, ktoré každý z nás robí. Expertka na zdravú výživu Cynthia Sass pozná spôsoby, ako odstrániť zaužívané (ne)raňajkové zvyky.

Raňajky sú vaším spojencom ako schudnúť a byť fit!

Chyba číslo 1: Potraviny, v ktorých je vysoké množstvo prázdnych kalórií a uhľohydrátov
Čo zlé je na čučoriedkovom muffine s espressom? Aby nám chutil a nevedeli sme sa ho nabažiť, obsahuje až 44 gramov pridaného cukru. Americká asociácia v boji proti srdcovo-cievnym chorobám upozorňuje, že každá žena by mala pre optimalizáciu svojej hmotnosti prijať v strave maximálne 24 gramov cukru ( predstavte si 6 čajových lyžičiek cukru).

Riešenie číslo 1: Nechceme, aby ste nevyhnutne vyškrtli všetok cukor zo stravy
Náš tip na zdravé raňajky: Nastrúhajte si jeden riadok horkej čokolády, primiešajte ho do vašej obľúbenej ovsenej kaše, pridajte postrúhané jabĺčko. Kamaráťte sa s ovocím. Je väčšinou sladké, má veľa vitamínov, stavebných látok a pomáha látkovej výmene, ktorá prebieha v tele. Máte kvantum možností: vlastnoručné ovocné smoothie, jogurt s vločkami, medom a ovocím, avokádová nátierka k čiernemu a celozrnnému pečivu, mandľové maslo, figy alebo sladké hrušky.

Chyba číslo 2: jete dosť ovocia, ale nie dostatok na to, aby malo svoje účinky
Predstavte si, že len 8% Američanov denne skonzumuje dostatočné množstvo ovocia. Aké je optimálne množstvo denného príjmu ovocia? Pre ženu v produktívnom veku to zahŕňa 2 poháre ovocia. Vegáni by mali skonzumovať aspoň 3 poháre ovocia denne. Výsledky a odporúčania zverejnila Americká zdravotná asociácia v súvislosti so zdravou výživou. Nezúfajte, nemusíte byť iba ovocné typy, aby ste sa zdravo stravovali. Ak si na raňajky dávate 1 na tvrdo uvarené vajce s cereálnym toastom, dosiahnete rovnaký efekt ako s ovocím.
Riešenie číslo 2: K raňajkám si namiesto namiešaných ovsených vločiek z obchodu kúpte čisté, bez príchute, nakrájajte jabĺčko, pridajte jahody alebo maliny na osobitný tanierik a vychutnávajte ovocný tanierik s ovsenou kašou. Ak ste za omeletu, pridajte do nej kúsky paradajok, papriky, na ozdobu taniera uhorky a máte zeleninovú mňamku.

Chyba číslo 3: Nedostatočné alebo žiadne raňajky
Spánok je drahocenná komodita, keď dlho do noci pracujete a nájsť si pol hodinu na raňajky býva problém. Naše babičky sa držali jedného pravidla: „ Raňajkuj ako kráľ, obeduj ako princ a večeraj ako žobrák.“ Dnes je to úplne opačne- raňajky mizivé alebo žiadne, obed priemerný a večera ako pre drevorubača. Izraelskí vedci zistili, že ženy, ktoré neraňajkujú, majú vysoké riziko obezity pre jediný dôvod- ráno im chýba energia, ktorú sa snažia dohnať kalorickým obedom a večer prídu domov uťahané a dorazia sa ešte kalorickejšou večerou. Neberte si z nich príklad!

Riešenie číslo 3: Chlapská časť by to riešila proteínom
Ženy nepotrebujú prijať toľko energie a nepotrpia si na raste svalov. Našou odpoveďou sú zdravé tuky z avokáda, orechov, alebo banánov. Navyše, 2 banány denne sa postarajú o to, aby sme neboli nervózni a pozitívne naladení. Rada na záver: veľa ľudí pracuje od 8 rána do 5 večera. Ak si chcete udržať štíhly pás, vaše raňajky by mali byť 2 násobne nutrične a energeticky vyššie ako večera.

Článok bol inšpirovaný radami poprednej expertky na zdravú a vyváženú stravu, Cynthiou Sassovou, ktorá pôsobí na klinike v Los Angeles a New Yorku.

Zdroj: health.com, foto: ilustračné (flickr.com)