Viete, čo je blefaroplastika? Povieme vám o jej rizikách aj výhodách

O korekcii viečok uvažuje veľa žien v rôznom veku. Drobné vrásky sa v okolí očí objavujú už po 25. roku života a o niečo neskôr dochádza aj k poklesu horných viečok. Toto všetko má za následok starší a smutnejší vzhľad. Ako mu teda predísť?

Viete, čo je blefaroplastika? Povieme vám o jej rizikách aj výhodách
(zdroj: unsplash.com)

V akom veku ju podstúpiť?

Očné okolie je náchylné k strate elasticity kože a tvorbe kožných nadbytkov. Určitú rolu pri tom zohráva aj genetika, typ kože, životospráva a ďalšie vnútorné aj vonkajšie faktory. Blefaroplastika alebo chirurgická korekcia nadbytočnej a ovisnutej kože v očnom okolí je spôsob, ako spomínané problémy odstrániť. Pre koho je taký zákrok vhodný? V prípade potreby sa vykonáva už v 35. roku života, no najčastejšie majú pacienti podstupujúci blefaroplastiku nad 45 rokov. V tomto veku je výsledok najviditeľnejší, pričom výsledný efekt môže pretrvávať 7 až 12 rokov.

Žiadna zásadná operácia

Okrem odstránenia previsov horných a dolných viečok vám môže blefaroplastika pomôcť aj pri vačkoch a opuchoch, hyperpigmentácii (kruhy a tmavé sfarbenie v očnom okolí), s predočnicovým tukom, svalovou nestabilitou viečok alebo ich asymetriou. Vykonáva sa nielen z estetických dôvodov, ale aj pri zdravotných problémoch, kedy nadbytok kože na hornom viečku napríklad sťažuje videnie. Určite sa pýtate, ako taký zákrok prebieha, keďže len málokto si rád dobrovoľne ľahne pod nôž. Blefaroplastika prebieha v lokálnej anestéze. Nemusíte sa báť – ide o nenáročný zákrok, ktorý si nevyžaduje väčšiu predoperačnú prípravu.

Namiesto skalpelu môže byť aj plazmové pero

Konkrétny priebeh zákroku závisí od použitej metódy. Pri klasickom prístupe chirurg vykoná niekoľko rezov v očnom okolí a odstráni prebytočnú kožu alebo tukové telieska. Na dolnom viečku sa rez vykonáva pod mihalnicami, na hornom viečku v jeho prirodzenom záhybe. Zákrok sa ukončuje zašitím a prekrytím rán. V krátkom čase po ňom odchádzate domov. Komplikáciou blefaroplastiky obvykle bývajú modriny a opuchy, ktoré sa po ňom objavujú, ale nejde o žiaden výnimočný stav, niektorí pacienti majú aj nadmerné slzenie alebo citlivosť na svetlo. Ak stále nie ste odhodlaní nechať si viečka upravovať chirurgicky, existujú samozrejme aj nechirurgické možnosti. Ide napríklad o lifting očí pomocou rôznych špeciálnych prístrojov, ktoré neporušia hlboké vrstvy kože ako skalpel. Používa sa napríklad plazmové pero, ktoré výboj tvorí tepelnú energiu a spaľuje a odparuje povrch kože, čím sa odstraňujú aj neželané nedostatky pokožky.