Trápi aj vás šedý zákal? Toto by ste mali o očnej chorobe vedieť

Očný lekár mi diagnostikoval šedý zákal, čo teraz? Ak aj vy patríte medzi skupinu takýchto ľudí, čítajte ďalej. Dozviete sa, čo je podstatou ochorenia, aké má príznaky a aké sú možnosti liečby.

Trápi aj vás šedý zákal? Toto by ste mali o očnej chorobe vedieť

Čo je to šedý zákal?

Šedý zákal alebo inak katarakta sa radí medzi bežne sa vyskytujúce očné ochorenia. Spôsobuje stratu priehľadnosti šošovky oka. Tá sa postupne kalí a sfarbuje dožlta či siva. Následkom toho sa do oka nedostáva postačujúce množstvo svetla, ktoré je potrebné pre tvorbu ostrého a správne farebne interpretovaného obrazu. Šedý zákal sa postupom času zhoršuje a pri neodstránení môže dokonca prerásť do slepoty.

Čo zapríčiňuje jeho vznik?

Šedý zákal vzniká vo väčšine prípadov prirodzeným starnutím očnej šošovky. Toto očné ochorenie však nie je výhradne podmienené iba vekom. Môže sa rozvinúť aj skôr ako v seniorskom veku – napríklad pri reume, cukrovke alebo nadmernej konzumácii alkoholu. Vzniknúť môže taktiež ako následok úrazu oka.

Aké príznaky má šedý zákal?

Medzi najčastejšie sa prejavujúce príznaky patria:

  • strácanie ostrosti videnia,

  • zhoršovanie schopnosti rozlišovať predmety,

  • zdvojené videnie,

  • pokles farebného videnia.

Zrazu pociťujem zlepšenie, ako teda môžem mať ochorenie šedého zákalu?

Mnoho pacientov trpiacich šedým zákalom uvádza, že náhle nepotrebujú používať okuliare na čítanie. Netreba sa však nechať týmto prejavom oklamať. Aj napriek pocitom zlepšenia ide stále o rozvíjajúcu sa chorobu. Tento príznak je spôsobený tým, že nánosy sivého zákalu môžu dočasne spôsobiť taký lom šošovky, pri ktorom sa optická chyba – v tomto prípade ďalekozrakosť – na krátky čas akoby napraví. Pribúdanie nánosov však môže spôsobiť ďalšie komplikácie, dokonca aj slepotu.

Aké sú možnosti liečby tohto ochorenia?

Jediným riešením odstránenia sivého zákalu je operácia. Žiadne kvapky ani očné cvičenia nemajú na zmiernenie ochorenia účinok. Operáciu možno realizovať už v ranom štádiu ochorenia. Dokonca sa tento postup aj odporúča, pretože pri jej odkladaní hrozia vážnejšie predoperačné a pooperačné komplikácie.

Ako prebieha samotná operácia?

Ide o pomerne jednoduchý chirurgický výkon. Počas operácie je zakalená šošovka vybratá a nahradená novou, umelou. Zákrok trvá približne 15 minút a prebieha v lokálnej anestézii, takže je bezbolestný. Výhodou je aj fakt, že operácia si nevyžaduje hospitalizáciu a pacient môže ísť po operácii domov. Doba rekonvalescencie nie je výrazne dlhá a kvalita videnia sa zvyčajne ustáli už o tri-štyri týždne.

Som vhodným kandidátom na podstúpenie operácie šedého zákalu?

Túto operáciu môže na odporúčanie lekára podstúpiť každý, u koho sa ochorene prejaví. Operáciu šedého zákalu hradí zdravotná poisťovňa. Každoročne sa veľké množstvo pacientov rozhodne pre výber kliniky špecializovanej na takéto zákroky, čím sa zbavia nepríjemného problému.

Foto: Bigstockphoto