Proti únave s Ginko Biloba
Najstaršia rastlina na svete je z čeľade ginkovitých – Ginko biloba, alebo inak povedané Ginko dvojlaločné. Tento strom je najznámejšou najstaršou rastlinou na svete. Rástla už v druhohorách a predpokladá sa, že sa ňou živili dinosaury. Prežila do dnešných čias a o jej blahodarných účinkoch na naše zdravie nás presviedča viac a viac. Obsahuje viac ako 60 účinných látok, z ktorých niektoré nenájdete v žiadnej inej rastline.
Ginko biloba – účinné látky.
Z Ginka dvojlaločného sa ako liečivo používajú semená a listy (ide vlastne o ihličie, nakoľko Ginko dvojlaločné patrí medzi ihličnaté stromy). Medzi najvzácnejšie a najdôležitejšie účinné látky patria: bilobalid, bilobetín, ginkolid, kvercetin, kamferol, ginkgetin, kyselina 6 – hydroxykynurenová a ďalšie. Okrem toho obsahuje mnoho vitamínov A, B1, B2, B3 a vitamín C.
Účinky na organizmus.
Ginko biloba má na ľudský organizmus priaznivý vplyv. Zlepšuje krvný obeh, priaznivo pôsobí na srdce, krvný tlak, pomáha pri ochoreniach pľúc, priedušiek, astme, pôsobí proti depresiám a stavom úzkosti. Má antioxidačné a antibakteriálne účinky a spomaľuje starnutie. Najviac je ale vyhľadávaný pre zbavenie sa únavy, dodanie energie a zlepšenie pamäti.
Zažeňte únavu s Ginko biloba.
Čaj, alebo výživové doplnky z Ginko biloby zlepšujú prekrvenie končatín a mozgu, cirkuláciu krvi a jej okysličovanie, posilňuje činnosť buniek mozgu, zlepšuje mozgový metabolizmus, . Vďaka tomu sa do mozgu dostáva viac kyslíka a účinných látok – zlepší sa tak naša koncentrácia, posilní sústredenie, zlepší sa výkonnosť pamäti, dôjde k zlepšenie rozumových funkcii (reakčný čas sa zníži),… skrátka – začne nám to lepšie a rýchlejšie myslieť. Zároveň s tým nám ginko dodá aj dávku energie a výrazne tak pomôže napr. pri učení. Pocit únavy pri náročných prácach a vyššej psychickej záťaži sa tak ľahko nedostaví. Takže ak hľadáte prípravky proti únave vsaďte miesto kávy na Ginko bilobu.
Účinky ginka sa prejavia po 4 až 6 týždňoch od začiatku užívania.
Neprekračujte odporúčané dávkovanie.
Odporúčané dávkovanie ginka je v rozmedzí 120 až 240 mg denne pre dospelého človeka. Tabletky najčastejšie obsahujú 30 mg extraktu. Najvhodnejšie je rozdeliť si maximálnu dávku do viacerých menších dávok.
Nebezpečné látky.
Ginko biloba je síce plné látok prospešných pre ľudský organizmus, má priaznivý vplyv na fyzickú aj psychickú stránku organizmu, ale obsahuje aj nebezpečnú látku – ginkolové kyseliny. Práve kvôli nim to netreba s touto rastlinou preháňať. V listoch ginka je ginkolových kyselín viac než v extraktoch z neho. Pri príprave extraktov sa obsah nežiaducich látok upravuje na minimum. Práve preto je vhodnejšie užívať prípravky z tejto rastliny, než čaj z listov.
Ďalšou nebezpečnou látkou v ginke je ginkotoxín – nachádza sa v nepravom ginke v surových semenách. Neodporúča sa jesť ich surové.
Text:PR