Prírodná vláknina glukomanán. Aké sú jej účinky?

Veľmi dôležitou látkou, ktorá je potrebná pre správne fungovanie trávenia je vláknina. Ide o zmes nestráviteľných sacharidov, ktorá sa vyskytuje v niektorých druhoch potravín. Zahŕňa veľa látok pektín, celulózu alebo lignín. Tráviacim traktom prechádza v takmer nezmenenom stave. Pre telo je prospešná vďaka tomu, že na seba viaže odpadové látky, ktoré pomáha lepšie odviezť von. Delí sa na rozpustnú a nerozpustnú vlákninu, pričom obidve sú pre zdravie a správne fungovanie organizmu potrebné.

Prírodná vláknina glukomanán. Aké sú jej účinky?
Prírodná vláknina glukomanán. Aké sú jej účinky? (Foto: PR)

Rozpustná vláknina

Rovno môžeme zabudnúť na predstavu ako sa lyžička cukru rozpustí vo vode. Tento druh vlákniny však dokáže naviazať veľké množstvo vody, v tele nabobtná a stane sa z nej rôsolovitý gél. Počas prechodu črevom je čiastočne metabolizovaná a využitá doslova ako “substrát” pre baktérie, na ktoré má pozitívny účinok. Pôsobí totiž ako prebiotikum. Nachádza sa najmä v ovocí, strukovinách, obilninách, semienkach, orechoch, či psyliu.

Nerozpustná vláknina

Tento druh vlákniny pri kontaktu s vodou nebobtná. Urýchľuje však priechod jedla a odpadových látok v našom tele vďaka tomu, že zväčšuje objem natrávenej potravy. Charakteristické sú pre ňu silné vlákna, ktoré v praxi možno rozoznať vďaka šupkám a nitiam, ktoré nám zostávajú medzi zubami. Vyskytuje sa najmä v semienkach, zelenine a ovocí (konkrétne v šupke a zrniečkach), strukovinách, orechoch a obilninách.

Glukomanán

Vďaka svojim pozitívnym účinkom na trávenie vie vláknina výborne pomôcť aj pri chudnutí a zlepšuje pleť. “Zvýšené množstvo vlákniny v potrave napomáha znižovať riziko zápalových procesov v tráviacom trakte tým, že vláknina znižuje tvorbu kyselín, čím napomáha udržiavaniu acidobázickej rovnováhy. Pri prekyslení sa totiž organizmus snaží neutralizovať prebytok kyselín minerálmi zo zásob (z kostí, vlasov, zubov…). Tým však ochudobňuje tkanivá o minerály – kosti, vlasy sú krehké a lámavé, pleť stráca pružnosť a je zvýšená tvorba akné a exzémov,” vysvetľuje výživová poradkyňa, Mgr. Zuzana Macková z pohybovo regeneračného centra DEVA Gym.

Dámam, ktoré túžia po štíhlej postave vie byť nápomocný najmä glukomanán. Ide o druh prírodnej vlákniny, ktorý sa využíva najmä ako doplnkoch pri chudnutí. Táto vo vode rozpustná vláknina sa získava z koreňov zmijovca konjakového, známeho tiež ako konjak, ktorý pochádza z juhovýchodnej Ázie. Sušina hľuzy zmijovca obsahuje asi 40 percent glukomanánu. Používa sa v bylinných zmesiach a potravinách ako je tofu, cestoviny, či konjakové želé. veľmi populárny je napríklad aj ako prísada do nápojov na chudnutie ako je napríklad Choco Slim.

Pozitívne účinky pre telo

Konjak prispieva k zníženiu váhy vďaka tomu, že je nízkokalorický. Navyše v žalúdku naberá objem vďaka čomu navodzuje pocit sýtosti. Taktiež odďaľuje vyprázdňovanie, vďaka čomu predlžuje pocit plného žalúdka, takže neprichádza hlad. Jednou z najdôležitejších prospešných vlastností pre telo je jednoznačne pozitívum konjaku pre črevnú mikroflóru, pre ktorú sa stáva potravou. Vďaka tomu sa vytvárajú mastné kyseliny ako napríklad kyselina maslová, v prípade ktorej bola preukázaná schopnosť zabraňovať nárastu tukových zásob. Na podobnej báze funguje aj Choco Slim, ktorý nielen že chutí vynikajúco, ale najmä je skvelým pomocníkom v boji proti neželanej váhe a na ceste za krásnou pleťou bez nechcených pupienkov.

Text:PR