Je smútok a úzkosť predzvesťou duševnej choroby?

Nedávno publikovaná záverečná správa americkej asociácie psychiatrov potvrdila enormný nárast pacientov, ktorým diagnostikovali vážnu duševnú chorobu. Zvyšujúce riziko výskytu tzv. „civilizačného ochorenia“ nestraší iba Američanov. My, Európania, nezaostávame a hravo Američanov a ich alarmujúce štatistiky dobiehame! Naše slovenské príslovie hovorí za všetko – „choroba nechodí po horách, ale po ľuďoch.“ Ako sa vymámiť zo začarovaného kruhu duševného seba zničenia, ktoré na nás číha? Sú lieky správnym medikamentom? Vieme sa postarať o psychohygienu všedného dňa?

Je smútok a úzkosť predzvesťou duševnej choroby?

Každý z nás zažil sklamanie, pád alebo neúspech
Opustila nás drahá polovička, zmietali sme sa v pocitoch smútku, osamelosti, zožierania svedomia, čo sme vlastne urobili zle. Vnútorný svet sa rozbil na márne kúsky a my sme sa snažili z úlomkov poskladať si novú mozaiku. Dôvodov na smútok, beznádej alebo žiaľ je nespočetne veľa – strata blízkej osoby, vyhodenie zo zamestnania, neúspech v milostnom živote, ponižovanie najbližšími… mohli by sme pokračovať vo vymenovaní dôvodov, prečo sa niečo udialo. Pomôže to, aby sme sa znovu tešili zo života a vôbec, prinesie to radosť, vráti šťastné chvíle?

Dosť bolo sebaľútosti
Dosť bolo predbiehaní sa v tom, kto je väčší chudáčik a komu nadelil osud horšie karty! Nájdime spôsob a riešenie, ako skoncovať so všetkým, čo nás trápi. Aby život bol nielen znesiteľný, ale povznášajúci, radostný… chceme sa s vami podeliť o hodnotné informácie a hlavne varovné signály, aby sa každý z nás vedel ubrániť a spracovať akúkoľvek frustráciu efektívnym spôsobom.

Veda vidí príčinu duševných ochorení v chemickej nerovnováhe procesov prebiehajúcich v tele v nielen na podvedomej úrovni. Namiesto toho, aby sme vyhľadali skutočnú príčinu frustrácie, vyhovuje nám rýchlejšia metóda riešenia farmaceutických korporátnych spoločností v podobe preparátov proti úzkosti, duševnej nerovnováhe a celkovej rozladenosti.

Učebnicový príklad „placebo efektu“ – užijeme tabletku proti úzkosti a do 2 hodín sa dostavia priaznivé výsledky – človek je vyrovnaný, upokojený, na svet pozerá z iného uhla pohľadu. Boli sme presvedčení, že daný liek pomôže pri zvládnutí problému a ono to naozaj fungovalo! Všimnite si, ako málo stačí, aby sme získali krátkodobý pocit pohody…

Vráťme sa k pointe – cieľom je nazrieť do záverov americkej asociácie psychiatrov a čo, to sa od nich naučiť. DSM-5, spomínaná asociácia psychiatrov, zistila niekoľko zarážajúcich faktov:

  • Duševná choroba vyznačujúca sa nekontrolovateľnými zmenami nálad (alebo „disruptive mood dysregulation disorder“) spôsobuje záchvaty hnevu, ktoré ústia až do prepuknutia serióznej choroby.
  • Človek, čo prežil smrť blízkeho, má o krôčik bližšie, aby sa jeho prevládajúci žiaľ za zosnulým pretavil do niektorej z diagnóz psychiatra.
  • Vedeli ste, že už obyčajné každodenné starosti môžu byť dôvodom nato, aby vám lekársky špecialista predpísal odbornú liečbu?
  • Začína sa to obyčajnou hádkou, pokračuje záchvatom hnevu a práve ten môže spôsobiť, že v dospelosti sme náchylnejší ku užívaniu drog!
  • Široká škála prvkov ľudského správania, nesplnenie novoročných predsavzatí, nespokojnosť so svojím telom (týka sa hlavne žien), rovnako závislosť od mládeže neprístupných programov, internetu, vedie ku psychickým chorobám.

Za oponou diagnózy
Zaužívané diagnózy psychiatrických pacientov sa nedajú liečiť tak jednoducho a rýchlo. Preto pacienti absolvujú niekoľko sedení so psychiatrom, predpíšu im vhodné lieky a naordinujú pokoj na lôžku. Lieky síce potláčajú spôsobené zdravotné ťažkosti a deformácie, ale len na chvíľu a rovnako majú mnoho vedľajších pozorovateľných účinkov na správaní a zdraví pacienta. Je ťažké vyniesť rozhodujúce slovo, pretože „po vojne je každý generálom“. Aké jednoduché je poradiť niekomu, aby si dal život do poriadku, nestresoval sa, keď my sami máme život relatívne v poriadku.

Terapeutický záver
Naším cieľom nebolo spochybňovať prácu terapeutov, aj keď v mnohých ohľadoch to možno tak vyzerá. Sú ľudia z mäsa a kostí ako my a snažia sa zmierniť našu bolesť, nespokojnosť so životom, rôzne úchylky. Robia, čo je v ich možnostiach a silách, aby spoločne s pacientom prišli nato, čo pacientovi skutočne je a majú obetavý prístup v takomto ohľade čo najlepšie pomôcť. Bez nich by bol život o čosi smutnejší a bezvýchodiskový. Vážme si ich zato, s akou vervou pred nás predstupujú a bádajú v ľudskej duši, aby sa dopracovali k jedinému – vyliečiť boľavé miesta našej duše.

Zdroj: bbc.com, foto: ilustračné (flickr.com)