5 rád, ako sa vyhnúť únave a zlej nálade

Ach tá únava… nie je to iba dnes, prenasleduje vás už niekoľko týždňov. Je nezdravá, vyčerpávajúca, zle pôsobí na náladu a škodí. Jednoducho je najlepšie vyhnúť sa jej. Tu je niekoľko dôvodov, prečo sa vlastne môže objaviť a hlavne rady, ako sa vyhnúť zlej nálade a pocitu únavy.

5 rád, ako sa vyhnúť únave a zlej nálade

Dehydratácia
Voda tvorí najväčšiu časť nášho tela. Keď telo vodu nemé, reaguje na to vyčerpaním. Tekutiny preto musíte prijímať pravidelne. Ak pijete málo, odrazí sa to na vašom fyzickom, ale aj psychickom stave. Naopak, aj keď pijete priveľa, nemusí to organizmu robiť dobre. Najhoršie je piť nadmerné množstvo tekutín pred spaním. Dôsledkom je časté budenie sa kvôli potrebe ísť na záchod a to váš spánkový cyklus nesmierne narušuje. Akékoľvek narušenie spánku znižuje schopnosť fyzickej aj psychickej regenerácie počas tej noci, takže pite veľa cez deň, ale čím bližšie ste k spánku, tým menej.

Počasie
Prechody medzi ročnými obdobiami môžu na náladu a psychiku človeka silno vplývať. Na jeseň a v zime je veľkou nevýhodou tma, ktorá prichádza veľmi skoro a odchádza neskoro. Všetko sa vám potom môže zdať depresívne. Ako čiastočné riešenie pomôže vyššia dávka vitamínu C, ktorá vám posilní schopnosť sebaobrany a choroby sa vám lepšie vyhnú. Ak sa na to vo vašom „rozvrhu“ nájde čas, buďte čo najviac na slnku. Prechádzky sú dobrým riešením, ale ešte lepším je športovanie. Pri športe totižto dochádza k vyplavovaniu endorfínov, čo sú hormóny šťastia. Náladu vám to zlepší aspoň na chvíľu.

Domácnosť
Je všeobecne potvrdené, že poriadok v domácnosti vás dokáže veľmi ovplyvniť. Doma trávime väčšinu svojho voľného času, hlavne v zime, takže by ste si mali nájsť aspoň jeden deň na kompletné upratanie bytu. Budete sa cítiť lepšie a aj váš spánok bude kvalitnejší. Dokonca pomôže, ak si budete vodiť do bytu pokojné návštevy, takže na veľké oslavy radšej zabudnite.

Príliš teplá miestnosť
Hneď ako sa vonku schladí, ľudia začnú kúriť, to je normálne. Potrebné ale je, dávať si na vykurovanie bytu pozor. Veľa ľudí to preháňa a ich nálada potom klesá. Ideálna teplota v byte je 20-23°C. Na spanie je to ešte menej, 18-20°C. Pocit tepla v nás vyvoláva upokojenie, takže ak ste mali ťažký deň, napustite si horúcu vaňu a užívajte si, ale na obyčajné žitie v byte radšej zvoľte chlad. Nezabudnite často vetrať, aby bol vzduch čerstvý. To platí hlavne pred spaním.

Nechoďte spať v hneve
Keď sa s niekym pohádate, radšej sa s ním pred spánkom choďte porozprávať. Bude to pre vašu náladu lepšie. Keď idete do postele so zlou náladou, rozmýšľate nad vecami, ktoré vám nedovoľujú zaspať. To nie je dobré, lebo potom tri hodiny ležíte v tme a ráno zistíte, že by sa vám ten čas spánku celkom zišiel.

Teraz už viete, ako sa zlej nálade a únave vyhnúť. Myslite na tieto rady, snažte sa ich preklopiť do vášho života. Veríme, že aj práve vám dokážu pomôcť od únavy a zlej nálade. Samozrejme môžete siahnuť napríklad po výživových doplnkoch, dobre známe sú priaznivé účinky Guarany. Odporúčame 100% prírodný originál priamo z Brazílie.

Foto: ilustračné