Je lepok naozaj taký škodlivý pre vaše telo?

Lepok je v súčasnosti ako strašiak. Všetci sa mu vyhýbajú, prípadne si dávajú pozor koľko ho zjedia. Často sa odporúča pri chudnutí pečivo a potraviny s lepkom úplne vynechať. Naozaj je ale chlieb alebo rožok pre vaše telo taký škodlivý a schudnete viac vďaka tomu, ak ich zo stravy vylúčite? Ak ste odpoveď na tieto otázky ešte nenašli, v tomto článku vám na ne odpovieme.

Je lepok naozaj taký škodlivý pre vaše telo?
Je lepok naozaj taký škodlivý pre vaše telo? (Foto: unsplash.com)

Škodlivý…no len pre tých, ktorých telo ho neprijíma

To, že vaše telo neprijíma lepok tak ako by malo môže mať viacero príčin. Môže to byť celiakia, intolerancia alebo alergia na lepok. No nemusia to byť len tieto prípady. Keďže je v súčasnosti všetkého veľa, tak existuje aj veľa rôznych foriem lepku.

Dokonca je potvrdené, že veľmi málo percent ľudí je so všetkými formami lepku úplne v pohode. Preto je v súčasnosti aj veľmi veľa alergikov, formy rôznych potravín sa stále menia. To je aj odpoveď na otázku, či je lepok pre telo taký nezdravý, ako ho často ostatní prezentujú. Nie je, ale vaše telo nemusí akceptovať len určitú formu.

Prečo je dobré jesť pečivo?

Pečivo je dobrým zdrojom železa, vitamínov skupiny  B  a minerálov pre vaše telo. Taktiež je zdrojom vlákniny, ktorá pomáha tráveniu a vylučovaniu. V prípade, že chcete pečivo naozaj vynechať, mali by ste si nájsť náhradu, aspoň iný zdroj vlákniny.

Tiež je pečivo a celkovo výrobky s lepkom jedným z najlepších zdrojov energie, preto ak začnete lepok vynechávať, môže sa vyskytnúť úbytok energie, nespavosť, nevoľnosť a zhoršená funkcia tráviaceho traktu. Ak teda na vašom tele nepociťujete nejaké škodlivé účinky alebo reakcie na lepok, nevynechávajte ho, no zároveň to s ním netreba ani preháňať.