Dá sa znížiť cholesterol iba úpravou jedálnička?

Tvrdenie Michaela Mosleyho je „Statíny, návykové látky, ktoré znižujú hladinu nášho cholesterolu, dokážu zaznamenať úspešné výsledky v závislosti od zmeny žiovotosprávy”. Ďalej pokračuje Michael.

Dá sa znížiť cholesterol iba úpravou jedálnička?

Už niekoľko rokov tvorím dokumentárne filmy, kde sa sústreďujem na širokú škálu podnetov. Jedna pozorovaná vec sa stala mojou osobnou doménou. Celý môj rodokmeň je do značnej miery postihnutý srdcovo- cievnou príhodou. Keby som si nekontroloval hodnoty svojho cholesterolu a nedával naň dobrý pozor, stala by sa mi nepríjemná vec- hladina cholesterolu by mohla prudko vzrásť. Vo svojom večnom boji s cholesterolom nie som sám, 60% Britov má neúmerne vysokú hladinu cholesterolu. Odborníci odporúčajú nasadiť statíny. Majú viacero vedľajších účinkov.

Ľudia si dobre rozmyslia, či by mali celý život brať dávky tabletiek. Len nedávno sme v seriáli ”Trust me, I am a doctor” (Spoľahni sa na mňa, som lekár), zisťovali, či je možné znížiť hladinu cholesterolu úpravou stravovacích návykov. S pomocou doktora Hardinga z univerzity Kings college v Londýne rozbehli malé pátranie pre náš výskum. Na výskum bolo vybratých 42 dobrovoľníkov, ktorí mali dlhoročné problémy s cholesterolom. Boli v očakávaní, či môžu svoju komplikovanú situáciu zdolať aj bez užívania liekov.

Začali sme tým, že sme dobrovoľníkom odobrali vzorky krvi, aby sme detailnejšie preskúmali hladinu ich cholesterolu. Je to na dlhšiu debatu. Cholesterol putuje z pečene, kde posiela do buniek potrebné stavebné látky a viaže chemické väzby lipoproteínu LDL (nízka hustota lipoproteínu). LDL sa veľmi často skloňuje ako zlý cholesterol vďaka vysokému riziku spojeným z reálne hroziacou možnosťou srdcovo- cievne príhody. HDL (vysoká hustota lipoproteínu) je známa ako dobrý cholesterol pre svoju činnosť- transportuje cholesterol do z tepien do pečene. Najčastejšie výsledky hladiny cholesterolu sú zlý LDL. Hodnota by nemala prekračovať hranicu menej ako 3 milimoly na liter. Čo sa týka dobrého cholesterolu, ten by mal mať hodnotu viac ako 1 minimol na liter. Potom, čo im odobrali vzorky krv, Scott len tak bez rozmýšľania rozdelil účastníkov do 3 skupín. Každú skupinu požiadali, aby detailne popísali svoj jedálniček.

Dá sa znížiť cholesterol iba úpravou jedálnička?

Prvú skupinu vyzvali, aby prešla na bežnu stravu s obsahom cholesterolu. Mali podmienky konvertovať zo stravy bohatej na živočíšne tuky a bielkoviny (plnotučné mlieko, maslo, syr) na stravu výlučne zo zeleninovej zložky s nízkym percentom tuku. Požiadali ich, aby úplne vynechali vajíčka, slaninu, párky, klobásu a zvykli si jesť chudé, kuracie mäso.

Druhá skupina nepotrebovala z jedálnička vysadiť tieto zložky, len skonzumovať 75 gramov otrúb za deň, rovnomerne rozdelených do troch porcií. Otruby obsahovali dostatok vlákniny a nezáležalo na druhu potraviny. Najdôležitejším aspektom bol vysoký obsah vlákniny, napríklad z obilných zŕn, strukovín ako hrach alebo šošovica. Do zoznamu spadala aj zelenina s nízkym obsahom cholesterolu. Výborne viazala tuky a cholesterol, spriechodnila tráviaci systém v črevách.

Tretej skupine nič nezakázali, len si pridali do jedálnička 60 gramov mandlí denne (asi 2 hrste). Za posledné roky boli lieskovce ako orechy, vlašské orechy a mandle veľmi obľúbené vďaka štúdii, ktorá im urobila dobré meno pre ich efektívne účinky znižovania hladiny cholesterolu. Lieskovce sú bohaté na vlákninu a rastlinné steroly (nenasýtené tuhé alkoholy karboxylovej skupiny), vstrebávajú tuky a cholesterol. Aby účastníci štúdie zavŕšili svoju cestu experimentu, odborníci ich poslali domov a celé 4 týždne sa stravovali podľa stanovených pravidiel.

Radšej akoby som sa mal zamerať na jednotvárne menu, som skombinoval všetky tri skupiny a ich stravovanie, z každého rošku trošku. Obmedzil som slaninu, párky a obohatil svoj jedálniček mandľami a otrubami. Pátranie za cieľom zníženia hladiny cholesterolu bolo postavené na základoch široko spektrálnej výživy. Vymyslel ju David AJ Jenkins v Toronte. Hlavná myšlienka je zapracovať do jedálneho menu čo najviac potravín s nízkym obsahom cholesterolu z pestrého výberu jedla. Široko spektrálna výživa nepokrýva len orechy a otruby, rovnako aj rastlinné steroly a sóju. Bohatým zdrojom rastlinných sterolov je ovocie, zelenina a orechy v menšom množstve. Tieto látky sa nájdu v obohatených margarínoch a jogurtoch.

Sójové produkty ako sójové mlieko či sójový proteín, sa tešia dobrej povesti vďaka zdravej variante každodenných jedál, ktoré ich obsahujú. Európsky inštitút pre zdravé stravovanie poprel tvrdenia o ich zdravotných benefitoch. Náhodne vykonané štúdie ukázali, že nedosiahli spomínaný želaný efekt. Sója reaguje so syntézou cholesterolových inhibítorov (urýchľovačov) v pečeni. Maximálny výsledok sa kolísal niekde medzi 15 až 25 gramami vo všetkých meraniach. Otázkou ostáva, či štúdia dosiahla svoj cieľ. Výsledky publikované v roku 2011 dokázali, že ľudia, ktorí pol roka dodržiavali stanovený jedálny režim, mali o 13% nižšiu hladinu LDL zlého cholesterolu. Najlepšie účinky na organizmus tí, ktorí tomuto jedálnemu menu ostali verní.

Cholesterol ukrýva vo svojej štruktúre lipidy (tuky) dôležité pre životné funkcie. Látky odvádza z pečene. Môže sa vyskytovať v niektorých potravinách. Transportuje proteíny cez krvný obeh vo forme lipoproteínov. Poznáme LDL ( lipoproteíny s nízkou hustotou). Tie transportujú cholesterol z buniek do pečene. Ak má LDL príliš vysokú hodnotu cholesterolu, zablokuje cievne steny, cholesterol sa hromadí na jednom mieste a zvyšuje riziko srdcovo-cievnej príhody a chorôb s ňou súvisiacich.

Ako sa darilo účastníkom výskumu? Poďme sa spoločne pozrieť na výsledky. Neboli zďaleka také, ako sme očakávali. Konzumenti, ktorí obohatili stravu o mandle, boli pre nás prvým prekvapením. „Polovica z nich mala očakávané výsledky a zlepšenie,” tešil sa Scott. Jeden z nich dosiahol dokonca zníženie cholesterolu až o 18%. Vyskytli sa prípady, ktoré mali opačný a neželaný efekt- cholesterol vo veľkej miere stúpol. Zvýšené hladiny cholesterolu u konzumentov mandlí sa kolísali a priemerný výsledok bol v nedohľadne. Konzumenti otrúb a skupina s plnotučnými potravinami mala priemerný pokles o úctyhodných 10 až 13%. Najväčším prekvapením boli moje výsledky. Moja hladina cholesterolu sa znížila o pozoruhodných 42%. Hranica, ktorú dosiahli užívatelia statínov. Akým zázrakom som si počínal tak dobre? ťažko povedať, čert ho vie. Najpravdepodobnejší záver spočíva v kombinácii všetkých prospešných potravín. Možno iba moje telo reagovalo na zmenený režim príliš dramaticky a vzostupne, na rozdiel od pozorovaných skupín.

Odpoveď na moju otázku: Áno, je možné znížiť hladinu cholesterolu prostredníctvom zmeny stravovacích návykov. Docielime taký istý výsledok, akoby sme užívali potrebné podporné látky cez medikamenty. Najlepšou radou bude dozaista udržovať svoje cievy zdravé, prevenciou cez životosprávu. Najideálnejší spôsob, ako svojmu telu porozumieme a budeme brať do úvahy všetky jeho prínosy a limity.

Zdroj: BBC.com, foto: ilustračné (flickr.com)