Magazín o zdraví BIOmagazín.sk
www.KuponyZdarma.sk

Zdravé domáce čistiace prostriedky do kuchyne

23. január 2017 autor Redakcia, kategória Zdravie

Chystáte sa upratovať a neradi by ste míňali peniaze na drahé a často aj toxické čistiace prostriedky? Vyskúšajte tieto naše tipy na domáce čistiace prostriedky, ktoré si pripravíte doma, a uvidíte, že čistiť sa dá aj zdravšie a okrem toho aj lacnejšie. Skúste najmä citrón, prací prášok, ocot alebo sódu bikarbónu. Sú známe svojimi leštiacimi a bieliacimi vlastnosťami pri čistení.

Tipy na zdravé domáce čistiace prostriedky do kuchyne

Čistiaci prostriedok na riad

Zmiešajte rovnaké množstvo vody a tekutého mydla. K tomu pridajte dve čajové lyžičky citrónovej šťavy. S týmto roztokom ľahko a rýchlo umyjete všetky taniere, hrnčeky, kuchynské nožezároveň sa môže používať aj do umývačky riadu. Jednoducho ho nalejete do hlavnej priehradky a do priehradky na oplachovanie pridáte ešte ocot.

Čistenie dosky na krájanie

Citrón prekrojte na polovicu a potrite ním povrch dosky. Nechajte pôsobiť asi 10 minút a potom dosku opláchnite. Pre lepší účinok použite kokosový olej. Takto zabezpečujete aj dlhodobý svieži vzhľad dreva. Ak sa vám zdá drevo suché, použite ocot. Zamiešajte ho s vodou v pomere 2:1 a ponorte do nej. Tým vrátite jeho pôvodný vzhľad.

Ako vyčistiť kuchynský drez

Rovnaké množstvo octu a vody zamiešajte a nalejte do rozprašovača. Povrch kuchynských drezov jednoducho navlhčíte roztokom rozprašovaním a handrou zotrite. Taniere a hrnčeky vedia robiť krúžka, aj toto s prípravkom ľahko vyčistíte. Na kamenné kuchynské drezy dajte namiesto octu technický alkohol alebo vodku s vodou. Kyslosť dokáže poškodiť niektoré druhy kamenných povrchov ako granit a mramor.

Tipy na zdravé domáce čistiace prostriedky do kuchyne 1

Čistiaci prostriedok na podlahy

Na domáci čistiaci prípravok na podlahy toho budete potrebovať o niečo viac. Pripravte si viaceré položky, ktoré uvádzame nižšie. Taký vonný olej nie je nevyhnutný, no keď skončíte s čistením podlahy, miestnosť bude krásne voňať.

  • 1 hrnček octu
  • ½ hrnčeka sódy bikarbóny
  • 8 až 10 hrnčekov horúcej vody
  • 1 polievková lyžica Bóraxu (Čo je to Bórax?)
  • 1 polievková lyžica kryštálovej sódy
  • 20 až 30 kvapiek vonného oleja (nemusí byť)

Zmiešajte ocot a sódu bikarbónu, pridáme horúcu vodu, bórax, kryštálovú sódu a vonný olej. Všetky prísady poriadne premiešajte. Na dlážku nanášajte mopom alebo handrou, potom povrch pretrite ešte suchou handrou.

Teraz už viete, ako si pripraviť zdravšiu alternatívu čistiacich prostriedkov. Zbavíte tak zároveň svoje okolie od toxínov, ktoré sú často súčasťou rôznych čistiacich prostriedkov dostupných v našich obchodoch, a zároveň krásne vyleštíte celú kuchyňu.

Foto: Tescoma