Zdravá strava je kľúčom ku zdraviu vašich vlasov

Často sa zmieňuje význam zdravej výživy v súvislosti so zdravou pokožkou, pri nej to však nekončí. Strava hrá dôležitú úlohu aj pri starostlivosti o zdravie vlasov. S toľkými produktmi na trhu, vrátane šampónov, kondicionérov, gélov, sprejov a ďalších, sa môže zdať, že jedinou vecou, ktorú môžete urobiť pre svoje vlasy, je používanie týchto výrobkov. Ale nie je to tak, rovnako ako pokožka, aj stav našich vlasov je skutočným prejavom toho, čo sa deje vo vnútri tela.

Lifestyle_6

Vlasy sú súčasťou nášho jedinečného imidžu, ich vzhľad a spôsob úpravy o nás veľa vypovedá. Účes môže byť konzervatívny, extravagantný alebo uvoľnený. Niekto obľubuje dlhé, bujné kadere, iný krátky zostrih a ďalší preferuje hlavu ako koleno. Bez ohľadu na to, aký štýl je ten Váš, odborníci sa zhodnú na tom, že zdravá strava, ktorá zahŕňa rad živín vrátane bielkovín, vitamínov a minerálov, môže pomôcť zlepšiť kvalitu Vašich vlasov. Naša strava je skrátka priamo spojená s celkovým zdravím našich vlasov.

Ako vyzerajú zdravé vlasy?

Zdravé vlasy sú husté, nerozštiepené, poddajné, lesklé, mäkké a hodvábne. Zdravé vlasy vyrastajú z vlasových folikulov bez problémov. Sú silné, nelámu sa ľahko a sú spojené so zdravou pokožkou hlavy. Vyvážená strava je dôležitá z toho dôvodu, aby ste svojim vlasom dodali živiny potrebné na to, aby vyzerali zdravo. A hádajte, čo je pre naše vlasy najdôležitejšie? Proteín.

International Women's Day

Sila bielkovín

Vedeli ste, že vlasy tvoria predovšetkým bielkoviny nazývané keratín? Keratín je skupina proteínov, ktorá je hlavnou zložkou vlasov, kože, zubov a dokonca aj rohov a kopýt zvierat. V skutočnosti vlasy tvorí približne 95 % keratínu. Z tohto dôvodu vlasy vyžadujú dostatočné množstvo bielkovín z našej stravy, aby sa im darilo. Pri chudnutí robia predovšetkým ženy, často tú chybu, že sa živia najmä zeleninovými šalátmi a nedodávajú telu dostatok bielkovín.

Jestvuje mnoho štúdií, ktoré naznačujú, že občasná strata vlasov môže byť spôsobená nedostatkom príjmu bielkovín. Náhle diéty, ktoré vylučujú bielkoviny alebo nezdravé stravovacie návyky vo všeobecnosti, môžu poškodiť vlasy a môžu prispieť k ich vypadávaniu. Nebojte sa, tento problém môže vyriešiť dostatočné množstvo bielkovín v strave, ktoré získate z mäsa, vajec, rýb, tofu, orechov a ďalších zdrojov. Pri chudnutí je veľmi dôležité bielkoviny pravidelne dopĺňať. Používať na to môžete proteínové koktaily alebo proteínové tyčinky.

Výživa a Vaše vlasy

Okrem bielkovín sú pre zdravé vlasy dôležité aj stopové minerály, ako je železo, meď, horčík a selén, a vitamíny E, D a C. Tieto živiny sa podieľajú na tvorbe keratínu, takže je dôležité zahrnúť ich do stravy. Nedostatok týchto živín môže ohroziť zdravie vlasov a spôsobiť ich vypadávanie.

ATrentin_20180522_0187

Dávajte si pozor na potraviny, ktoré prijímate a užívajte denne vitamínové doplnky, aby ste zabezpečili to, že poskytnete svojmu telu aj vlasom všetko, čo potrebujú. Dôležité je tiež používanie správnych prípravkov na starostlivosť o vlasy. Vyberte si tie, ktoré obsahujú antioxidanty, prírodné hydratačné prísady ako bambucké maslo a aloe vera i tie, ktoré sú bez sulfátov. Kombinácia vnútornej a vonkajšej výživy je pre Vaše vlasy ideálna.

Niekoľko tipov, ako sa starať o vlasy, aby pekne rástli
• Mokré vlasy sa môžu predĺžiť až o 30 %, správajte sa k nim po umytí šetrne, inak by ste ich mohli polámať.
• Každý vlas má životnosť 5 rokov, venujte preto pozornosť výberu šampónu a kondicionéru. Používajte produkty s klinickými testami na zlepšenie kvality vlasov.
• Nezaťažujte vlasy nadmerným sušením a stylingovými úpravami.
• Dopriavajte si pri umývaní vlasov masáž pokožky hlavy, pomôže to jej prekrveniu a prospeje to aj rastu vlasov.

Zdravá strava vedie k zdravej pokožke a zdravým vlasom. Kombinácia vnútornej i vonkajšej starostlivosti o naše telo je kľúčom k tomu, aby sme sa cítili zdravo a veľmi dobre. Pamätajte si, že zdravá pokožka (a vlasy) je vždy najkrajšia.

Text a foto: PR