Rozmaznávajme svoje telo vďaka prírodnej kozmetike

„Lepidlo“, ktoré drží naše telo pokope
Pravdepodobne každý z nás už počul nejaké to slovíčko o kolagéne. Možno tento pojem poznáme z reklamy alebo sme si o ňom čosi prečítali na internete. Ale máme o kolagéne dostatok informácií, aby sme vedeli oceniť jeho význam pre náš organizmus?

Rozmaznávajme svoje telo vďaka prírodnej kozmetike
Rozmaznávajme svoje telo vďaka prírodnej kozmetike (Foto: unsplash.com)

Čo to vlastne kolagén je?
Najčastejšie sa definuje ako bielkovina, ktorá sa v našom tele vyskytuje v najväčšom množstve. Prakticky ju máme v kostiach, šľachách, vo svaloch i v tráviacom systéme. Pomáha dodávať pokožke jej pevnosť a pružnosť a tiež nahrádza odumreté kožné bunky.

Keď ho máme nedostatok
Základný stavebný prvok v ľudskom organizme. A predsa nie všetci máme kolagénu dostatok. Každý organizmus je individuálny a niektorí z nás môžu trpieť nedostatkom tejto základnej bielkoviny. Určite nejde o životu nebezpečný stav, ale nemali by sme túto situáciu podceňovať.

Všetko možno vyriešiť pomocou prírodných výživových doplnkov, ako je napr. morský kolagén. Tento kolagén je pre ľudský organizmus oveľa prirodzenejší a účinnejší ako bravčový alebo hovädzí. Jeho nevýhodou môže byť pre niekoho vyššia cena, ale rozhodne je kvalitný. Navyše ide o bioprodukt, čo znamená, že podporuje prirodzenú tvorbu kolagénu v našom tele.

„Dobrota“ aj pre naše unavené kĺby
Keď sme boli malé deti, tak sme počúvali od rodičov, akou „dobrotkou“ je jedlo, ktoré nám doslova rástlo v ústach. Niekedy aj cez slzy a zaťaté pästičky sme dojedli, len aby nám rodičia dali pokoj. A možno sme už danú „dobrotku“ z detstva nikdy do úst nevložili.

V dospelosti a v staršom veku cíti naše telo únavu, bolesti, vyčerpanie a o slovo sa hlásia aj naše kosti a kĺby. Vtedy prichádzajú na rad iné pochúťky ako v detskom veku, ktoré však nevyhnutne potrebujeme, aby sme boli čo najzdravší. A ktorý prvok je dôležitý pre naše boľavé kĺby? Jednoznačne kolagén! Odborníci na ľudské zdravie tvrdia, že od štyridsiateho roku života prestáva organizmus vytvárať kolagén. Nedostatok kolagénu dôsledkom jeho prirodzeného úbytku vekom vedie v prvom rade k zhoršeniu stavu kostí a prejavuje sa okrem iného oslabením svalstva, znížením pružnosti šliach a svalov, znížením trenia vo vnútri kĺbov až rôznymi degeneráciami. Netreba si však vôbec zúfať, pretože si vieme chýbajúci bielkovinu doplniť vo forme prírodných produktov. Kolagén na kĺby je ideálnou prevenciou artrózy i artritídy. Výživové doplnky s obsahom hydrolyzovaného kolagénu zároveň stimulujú syntézu chrupavkovej masy, takže pôsobia aj ako prevencia pred vznikom degeneratívnych ochorení.

Text: PR