Magazín o zdraví BIOmagazín.sk
www.KuponyZdarma.sk

Prečo by sme mali recyklovať odpad

18. január 2018 autor Redakcia, kategória Zaujímavosti

Polystyrén, pri spaľovaní znečisťuje ovzdušie, na skládkach sa uvoľňuje do ovzdušia, kde spôsobuje znečistenie riek a pôdy a zdravia obyvateľstva. Naše dobré zdravie je dôležité, myslite na to. K rozkladu polystyrénu dôjde až za 1000 rokov. Z hľadiska recyklácie patrí k bezproblémovým a slúži na výrobu nových výrobkov, výrobu polystyrénbetónu, tepelnoizolačné zásypy, alebo sa pridáva do záhradných substrátov.

Prečo by sme mali recyklovať odpad

Prečo by sme mali recyklovať odpad (Foto: unsplash.com)

Gumová pneumatika z automobilu predstavuje vážny ekologický problém.  Na výrobu pneumatík sa používa 60 až 70 % z celkovej spotreby kaučuku, zvyšok väčšinou na výrobky z technickej gumy. Recyklovaním gumového odpadu sa môžu ušetriť až 2 tony ropy na výrobu 1 tony gumových výrobkov. Pneumatiky sa v prírode rozložia za 265 rokov. Spaľovanie je nevhodnou voľbou spracovania gumových pneumatík. Spaľovaním sa uvoľňujú do ovzdušia sadze a oxidy síry škodlivé pre dýchacie cesty a môžu spôsobiť až rakovinu.

Z recyklovaných plastov sa vyrábajú nové PET fľaše, tepelné izolácie, ľahčený betón, ploty, kompostéry, protihlukové steny, odpadkové koše, záhradný nábytok, koberce, odevy, výplne zimných búnd a spacích vakov, fólie, vrecia na odpad.

Recyklácia odpadu však akoby dosiahla vrchol. Najväčší svetový nákupca odpadu z vytriedených platov, Čína v minulom roku obmedzila výkup plastového odpadu. Čína odmieta najmä spätný výkup kelímkov a iných bežných farebných platov. Do tejto krajiny prúdi štvrtina plastových odpadkov z celej Európy, preto sa predpokladá nárast poplatkov za odpad pre mestá. Je len otázkou času kedy sa obmedzí aj recyklácia ďalších plastových produktov, preto by sme sa mali zamyslieť v akom obale kupujeme tovar,a znížiť tvorbu plastového odpadu. Ak vám táto téma nie je ľahostajná, magazín zdravia na stránkach MagazinZdravia.sk prináša aj viac článkov o tejto problematike.

Text: PR

Štítky ,