Kedy je potrebný znalecký posudok?

Existuje veľa vecí v živote s ktorými sa stretneme jeden krát za život. Niekto ani to nie. Typickým príkladom môžu byť napríklad všetky dokumenty ktoré sú potrebné pri kúpe nehnuteľnosti. Veľa ľudí si kupuje vlastný byt poprípade rodinný dom iba raz v živote. Je preto úplne normálne a bežné, že kupujúci neovláda celú administratívu spojenú s takýmito záležitosťami.

Kedy je potrebný znalecký posudok?
Kedy je potrebný znalecký posudok? (Foto: zoznam-znalcov.sk)

Jednou z takýchto vecí je aj znalecký posudok. Potrebný je v prípade, že financujete svoju nehnuteľnosť pomocou úveru na bývanie, v dnešnej dobe teda typický hypotekárny úver. Ak teda máte dostatočnú hotovosť a nepotrebujete doplniť vlastné prostriedky hypotékou tak takýto dokument nepotrebujete. V dnešnej dobe je to ale samozrejme menšina prevodov nehnuteľností. Financujúca banka teda bude od Vás vyžadovať znalecký posudok. Tento musí byť aktuálny (pre podrobnosti sa informujte vo svojej banke) a musí byť vyhotovený znalcom v odbore znalectva nehnuteľností.

Výsledkom takéhoto znaleckého posudku je znalcom určená cena nehnuteľnosti s ktorou potom banka pracuje pri výpočte poskytnutej výšky hypotéky. Pri rodinných domoch potom častejšie potrebujete aj geodetické služby. Typickou požiadavkou úradov v tomto prípade je geometrický plán. Ten Vám pripraví miestna geodetická kancelária prípadne geodet.

Text:PR