Dokázané! Zvýšenie príjmu vlákniny redukuje brušný tuk

Americkí vedci z University of Southern California dokázali, že zvýšený príjem vlákniny sa môže veľmi výrazne prejaviť práve v redukciu nášho brušného tuku.

Dokázané! Zvýšenie príjmu vlákniny redukuje brušný tuk

Za výsledkami výskumu sú 2 roky práce sledovania stravovacích návykov dobrovoľníkov. Na výskume sa podieľalo spolu 85 detí hispánskeho pôvodu vo veku od 11 do 17 rokov. Všetky tieto deti trpeli nadváhou. Výskumom vedci zistili, že u tých, kde denný príjem vlákniny klesol, sa objem brušného tuku zvýšil, dokonca až o 21 percent. Aby boli výsledky relevantné, časť sledovaných detí dostali zvýšený príjem vlákniny. Výsledkom bolo, že deťom ktoré začali konzumovať viac vlákniny, sa tuk zredukoval až o 4 percentá.

Vedci pri výsledkoch zároveň priznávajú, že nevedia, či zvýšenie alebo zníženie príjmu vlákniny, by mal rovnaký alebo podobný efekt aj pri iných etnických skupinách, ako to bolo pri výskume s deťmi hispánskeho pôvodu. Práve však brušný tuk je najnebezpečnejším druhom telesného tuku u ľudí. Práve jeho zvýšené hodnoty vedú k rôznym srdcovocievnym ochoreniam alebo cukrovke.

Foto: ilustračné (flickr.com)