Bolesti chrbta a ako im nadobro predísť

Čo sa týka chrbtice a jej zdravia, tak známe príslovie „prevencia je najlepší lekár“ tu platí dvojnásobne. Chrbtica nám umožňuje stáť vzpriamene a takisto slúži aj ako diaľnica pre tok informácií a energie z mozgu do celého tela. Zatiaľ čo stavce tvoriace základ tejto časti tela majú svoj podiel na jeho držaní a stabilite, sú to práve svaly napojené na stavce, ktoré ich tlakom či ťahom posúvajú a mnohokrát zodpovedajú za bolesti chrbta. Preto je nesmierne dôležité ich neustále posilňovať, aby mohli správne vykonávať svoju stabilizačnú úlohu.

Tí, ktorí už niekedy zažili bolesti chrbta vedia aká nepríjemná a limitujúca táto bolesť je. „Seknutie“ v krížoch môže človeka vyradiť zo športu na niekoľko dní (počas ktorých sa dá stále angažovať v športe tipovaním na aktuálne výsledky online) a riadne skomplikovať každodenný život. Tomuto problému sa dá našťastie pomerne ľahko predísť, a to prostredníctvom zopár jednoduchých cvikov, ktoré sa dajú vykonávať denne. Poďme sa na tri z nich pozrieť podrobnejšie.

Superman
Prvým z účinných cvikov na spevnenie spodnej chrbtice je cvik s názvom superman. Začnite ľahnutím si (tvárou) na zem a vystretím rúk a nôh ako keby na jednej čiare. Spevnite brušné svalstvo a potom počas vydýchnutia zdvihnite vystreté ruky aj nohy do výšky, pričom hlava ostáva relatívne blízko pri zemi. Skúste v tejto polohe ostať pokiaľ to bude pohodlné. Smerom nadol vydýchnite. Zopakujte desaťkrát.

Bolesti chrbta a ako im nadobro predísť

Mostík
Mostík je určený na spevnenie chrbtice spolu so sedacími svalmi a harmstringami. Cvik začína ľahnutím si na chrbát a pokrčením kolien. V nasledujúcom kroku potom pomocou chrbtových a sedacích svalov zdvihnete zadok zo výšky, zatiaľ čo ramená zostávajú na zemi. V nadvihnutej polohe vydržte päť sekúnd a položte zadok späť na zem. Zopakujte desaťkrát.

Bolesti chrbta a ako im nadobro predísť

Cviky z dielne Erica Goodmana
Zatiaľ čo predošlé cviky sú výborné na spevnenie chrbtice, nasledovné séria je snáď ešte lepšia na permanentné eliminovanie bolesti. Doktor Eric Goodman v rámci iniciatívy nazvanej Foundation Training vymyslel krátke cvičenie, ktoré pri každodennom aplikovaní nadobro odstráni akúkoľvek bolesť a napomôže lepšiemu držaniu tela.

Tieto cviky sú veľmi vhodné najmä pre tých, ktoré majú sedavé zamestnanie a strávia veľa hodín sedením pri počítači. Po zvládnutí začiatočných cvikov je potom na YouTube kanály doktora k dispozícií aj viacej pokročilejších cvičení. Tie sú z vlastnej skúsenosti výborne a skutočne pomohli zbaviť sa akejkoľvek bolesti. Výsledkom je zdravá, správne zrovnaná chrbtica a život plný energie. Za ten pocit sa bezpochyby oplatí stráviť pár minút denne cvičením.