6 odpovedí na otázky o citlivej pleti

Máte citlivú pleť a už vás nebaví počúvať protichodné informácie o tomto probléme? Teraz je ten správny čas na búranie mýtov a predsudkov!

6 odpovedí na otázky o citlivej pleti
6 odpovedí na otázky o citlivej pleti (Foto: PR)

Spôsobujú citlivosť pokožky alergie?

Aj keď je možné, že alergie na určité zložky môžu spôsobiť nežiaduce kožné reakcie, vo väčšine prípadov môže za citlivosť predovšetkým zoslabnutá kožná bariéra. Oslabenie spôsobuje stres, nesprávne čistenie, vystavovanie sa UV žiareniu a tiež hormonálne zmeny. Preto ak je vašim problémom citlivá pokožka, nezvaľujte to na alergie, ale snažte sa obmedziť vyššie uvedené faktory.

Trpia citlivosťou len ľudia so suchou pokožkou?

Ak sa o ňu správne nestaráte, suchá pokožka môže byť citlivá a boľavá. Ale citlivým sa môže stať akýkoľvek typ kože – aj suchá, mastná či zmiešaný typ. Hlavnou príčinou býva dehydratácia, ale rovnako to môže byť chronický zápal. Preto každý, koho trápi citlivá pleť, by mal počas dňa konzumovať dostatočné množstvo vody a udržiavať konzistentný režim starostlivosti o pokožku. Jeho súčasťou by malo byť napr. zvlhčovanie vodou a to aj v prípade, ak sa jedná o mastnú pokožku.

6 odpovedí na otázky o citlivej pleti
6 odpovedí na otázky o citlivej pleti (Foto: PR)

Mám citlivú pokožku. Môžem používať parfum?

Niektoré vonné látky skutočne môžu spôsobiť nepriaznivé účinky, ktoré si najviac odnesie práve citlivá pleť. Napriek tomu to ale neznamená, že ľudia s citlivejšou či problémovou pokožkou by sa mali úplne vyhýbať parfumom. V závislosti na príčinách a prejavoch citlivosti sa jednoducho len stačí vyhnúť výrobkom, ktoré obsahujú alergény a prísady, ktoré vám nesedia.

Sú výrobky pre starostlivosť o pleť skutočne nápomocné?

Znalosť problematickej pokožky je kľúčom k úspechu a vy tento kľúč môžete získať práve prostredníctvom špeciálnych prípravkov. Pri ich výbere sa poraďte so svojim dermatológom, ktorý vám iste fundovane poradí krém na citlivú pokožku presne pre váš typ pleti. Malo by ísť o dermatologicky testované produkty overených značiek, ktoré zbierajú jednu pozitívnu recenziu za druhou. To si môžete overiť napríklad na internete.

6 odpovedí na otázky o citlivej pleti
6 odpovedí na otázky o citlivej pleti (Foto: PR)

Musia problémy s citlivou pleťou skôr či neskôr zákonite vyvstať?

Problémy sa dajú eliminovať, niektoré aj úplne zvrátiť. Keď ste však doma, pripravte svoju pokožku a nechajte ju dýchať. Sledujte príčiny-spúšťače citlivosti (môže ísť o potraviny, make-up, drsné počasie, atď.) a pokožku chráňte vždy v nepriaznivých podmienkach (zabezpečte ochranu pred mrazom aj slnkom).

Zhoršuje kozmetika prejav citlivosti?

Všetci radi rozmaznávame svoje telá (a tváre) a nebolo by fér, ak by sa ľudia s citlivou pokožkou nemohli k tomuto momentu pripojiť. Kľúčom k úspechu je vylúčiť všetko škodlivé a používať len prípravky, ktoré pleti absolútne vyhovujú. To znamená v prvom rade také, cez ktoré môže pokožka dýchať (často ide o upokojujúce rastlinné extrakty s tonizujúcimi účinkami).

Text:PR