3 najčastejšie detské choroby – ako s nimi bojovať?

Mladý a zdravý organizmus toho znesie naozaj dosť. No aj školopovinná mládež sa potýka s nepríjemnými zdravotnými problémami. Ktoré sú najčastejšie detské choroby, ako sa prejavujú, čo pri nich hrozí a čo pomáha pri ich liečení?

3 najčastejšie detské choroby – ako s nimi bojovať

Nosohltanová mandľa – komplikácie
Ušno-nosno-krčné choroby patria medzi najčastejšie zdravotné komplikácie, s ktorými sa deti stretávajú. Zväčšenie a následné vyberanie nosohltanovej mandle sa vyskytuje u detí najmä v prvých rokoch školskej dochádzky, avšak bez zjavnej analógie medzi vznikom choroby a návštevou školy. Tzv. nosová mandľa je uložená v nosohltanovej klenbe a v detstve plní významnú úlohu – tvorí protilátky a chráni dieťa pred hrozbou baktérií a vírusov. S vývinom iných foriem obranyschopnosti však význam tejto mandle zhruba od tretieho roku života dieťaťa klesá. Naopak, nosová mandľa sa môže pri svojom zväčšení stať problémom a spôsobovať ťažkosti s dýchaním, zápaly priedušiek, hrtana alebo chrápanie.

Krčné mandle – komplikácie
Krčné mandle sú tak isto dôležitou časťou imunitného systému detského organizmu. Avšak len pokiaľ nedôjde k ich veľkému zväčšeniu alebo tvorbe opakovaných zápalových ložísk s centrom práve v krčných mandliach. Potom je vyberanie krčných mandlí – tonsilektómia jediným účinným riešením situácie. Ako v prípade nosohltanovej mandle, tak aj pri vyberaní krčných mandlí prebieha operácia v celkovej anestézii bez nutnej dlhodobej hospitalizácie. Lepšie a rýchlejšie doliečenie umožňuje v oboch prípadoch aplikovateľná laserová terapia, urýchľujúca hojenie pooperačné hojenie rán.

Ovčie kiahne
Považujú sa za typické detské ochorenie. Ovčie kiahne sa navonok prejavujú hnisavými pľuzgierikmi na rôznych častiach tela, ktoré nepríjemne svrbia. Malý pacient môže byť v dôsledku tohto ochorenia unavený, apatický a mať zvýšenú teplotu. Tá sa tíši antipyretikami, svrbenie zväčša antihistaminikami. Odporúča sa tiež kľudový režim po dobu minimálne dvoch týždňov.

Zdroj: PR, foto: ilustračné (flickr.com)