14 tipov, AKO ZAHNAŤ ÚNAVU ⇒ Tieto na 100% ✔️ POMÔŽU!

Nedostatok spánku nie je jediný dôvod prečo sa cítime v práci ospalo, unavene a najradšej by sme si dali akademickú prestávku. Za to, ako nie sme úplne fit sa často krát podpisujú zdanlivo bežné veci, ktoré nás vedia dostať na lopatky.

14 tipov, ako zahnať únavu
14 tipov, ako zahnať únavu
Upratovanie, príliš veľa povinností, zvládanie domácnosti… to všetko môže oslabiť našu životnú energiu, ktorá sa stratí v nenávratne. Odhaľte s nami tie najpodstatnejšie rizikové faktory, ktoré nás ožobračujú o posledné zvyšky energie. Ako by to bolo, keby sme nepridali rady a tipy, ako rôzne kritické úskalia preklenúť a zvládnuť… veríme, že vám pomôžeme zorientovať sa v chaose, ktorým je bezmála každý poznačený.

1) Nezanedbávajte pohyb

Idete si zabehať, cvičiť do fitka, zaplávať… akákoľvek športová aktivita sa počíta. Pre úspornosť času vynecháte rozcvičku. Fatálna chyba, neviete o čo prichádzate! Ak preskočíte práve tento krok, ochudobníte sa o silu, odolnosť, váš kardiovaskulárny systém nemusí pracovať na plné obrátky, krv sa neokysličí, akoby mala a nepošle telu dostatok stavebných látok pre vlákna určené na stavbu svalov. Nabudúce si to rozmyslíte? To by sme radili… univerzita v Georgii, USA vykonala štúdiu, v ktorej upravili niekoľkým ľuďom sedavého zamestnania denný režim, tak aby, minimálne dvakrát do týždňa niečo pre seba a svoje telo urobili a išli si do fitka zacvičiť. Výsledok? Energia sa vrátila, cítili sa svieži a oplývali všetkými vyššie spomínanými zdravotnými atribútami. Stačí rýchla 20 minútová chôdza, ktorá zapláta dieru pred cvičením.

2) Dostatok tekutín

Na každom kroku sa stretnete s odporúčaním, žeby sme mali viac piť (vodu, nesýtené nápoje, čaje). Z jednoduchého dôvodu – organizmus potrebuje prijať optimálne množstvo tekutín pre správny chod organizmu, aby sa krvou transportovali potrebné látky do tela. Okysličená krv a výživné látky zabezpečia, že telo dopraje výživu svalom a vnútorným orgánom. Podľa dietologičky Amy Goodsonovej stačí, aby telu chýbali 2% telových tekutín a naše telo pomaly začína protestovať. Nezanedbávajte prísun tekutín, predsa si nechcete sami sebe škodiť.

3) Nedostatok železa

Nedostatok železa a stopových prvkov spôsobí, že sme leniví, spomalení, nervózni, slabí a je nemožné sa koncentrovať na prácu a iné povinnosti. „ Čím menšie množstvo železa prijmite do tela, tým viac ochudobňujete svoje svaly a bunky, ktoré sú málo okysličené ” prízvukuje Goodsonová. Optimálny príjem stopových prvkov a železa znižuje riziko málokrvnosti. Potraviny bohaté na železo: hovädzie mäso, farebná fazuľa, tofu, vajcia so žĺtkami, listová zelenina, orechy, arašidové maslo. Kombinácia s vitamínom C doladí symbiózu príjmu a všetko bude fungovať, ako má. Upozornenie: ak v tele chýba železo, môže to znamenať seriózny zdravotný problém.

NÁŠ TIP: Rýchla pomoc sú doplnky výživy. Nakupovať z lekárni môžete bezpečne a pohodlne aj online cez internet. Ak nakupujete cez internet, nezabúdajte na kupóny, tisíce do stoviek obľúbených obchodov, len ihneď platné a úplne zadarmo, nájdete denne nové na https://www.kuponyzdarma.sk/.

4) Perfekcionizmus

Podklady vypracujete do uzávierky načas, pracujete dlho do noci, aby ste mali všetko dokonale prehľadné a vyznali sa v materiáloch. Pracovné povinnosti máte neustále pod dohľadom, snažíte sa byť tými najlepšími vo svojom odbore. Čas a snahu, ktorú do práce investujete, je vo vašich výsledkoch badateľne cítiť. Všetko by bolo v poriadku, ale niečo tu nesedí – máte čas na seba, priateľov a záujmy? „ Nastavte si svoje ciele a priority tak, aby ich bolo možné splniť a neprišli ste o voľný čas na úkor práce. Primárna psychohygiena dňa (priestor na prácu, relax a jeho rozplánovanie) nech je vaším spojencom na ceste za povýšením a úspechom. ” odporúča doktorka Levinová, profesorka psychológie na univerzite v New Yorku.

5) Priveľa strachu o budúcnosť

Máte obavy, či vás šéf nevyhodí z práce, ak neprídete na neočakávanú poradu. Prieči sa vám jazdiť na bicykli, pretože v hlave sa odohráva nehodový scenár. Je na mieste, pozrieť sa do očí svojmu strachu a preskúmať ho – z čoho pramení. Stane sa naozaj katastrofa alebo si to iba nahovárate? Úzkosti nás dokážu paralyzovať až do tej miery, že sa nebudeme môcť sústrediť na prácu, život pôjde z kopca a ukáže svoju obrátenú stranu mince. Choďte do hôr načerpať novú silu, zahodiť strach za hlavu, objednajte si pobyt na chate s priateľmi, rozprávajte sa, zdieľajte s nimi vaše obavy a bude vám ľahšie. Iná varianta: kedy ste boli naposledy v kostole, zacvičiť si alebo meditovať? Svoje osvedčené tipy na relax poznáte, využite ich vo svoj prospech.

6) Nezabúdajte na raňajky

Strava je naše palivo, aby telo mohlo správne fungovať. Počas spánku naše telo spracúva potravu, ktorú sme prijali, okysličuje cievy. Aby bol váš deň úspešný, mali ste zo seba a okolia dobrý pocit, potrebujete sa dobiť raňajkami. Ak ich vynecháte, cítite sa ospalo, nevyrovnane a nespokojne. Vaše telo vám dáva znamenie, že mu chýbajú ”pohonné látky”. „ Doprajte si čas na raňajky, výdatne sa najedzte do sýtosti. Nutrične výživné raňajky by mali obsahovať vysoké percento celých zŕn, postupne sa uvoľňujúcich proteínov a zdravých tukov. Pripravte si vločky s mliekom, proteínom alebo ovocím, zamiešajte do jogurtu. Vhodnou voľbou môže byť arašidové maslo, domáce smoothie, mandľové maslo alebo vajce s cereálnym toastom a grécky jogurt.

7) Nezdravá strava

Každý si myslí, že nezdravé jedlo sú hamburgery, vyprážané hranolky alebo donuty. Pravda, také jedlá zdravím neoplývajú, ale v dnešnej dobe je ich omnoho viac akoby sa mohlo zdať. Sáčkové polievky, plné éčok, pripravené dipy ku mäsu, mrazené polotovary a iné. Pripraviť si doma zdravú stravu dá viac času, akoby ste si mali kúpiť v obchode zapekanku alebo syrový rožok. Chuť neoklamete, rovnako ani žalúdok. Po čase zistíte, že polotovar má stále rovnakú chuť a konvertujete na vlastnoručne varené jedlá. Vo vašej strave by nemal chýbať losos, sladké zemiaky, hnedá ryža, kuskus… (o čerstvej zelenine a ovocí nehovoriac).

8) Rázne „NIE”

Susedka potrebuje postrážiť dieťa, šéf žiada, aby ste si brali nadčasy, malý drobec chce, aby ste napiekli koláčiky pre futbalový krúžok. Naučte sa povedať NIE. Máte svoj vlastný priestor, víkend pre seba, nech si susedka zmanažuje svoj čas s ľudí tak, aby to vašu réžiu nenarúšalo. Šéf musí pochopiť, že nie ste opica na gumičke, ani bábika v jeho rukách, ale plnoprávny človek so svojimi potrebami. Nestačí, že cez pracovný týždeň fungujete na plné obrátky, ste poruke, vždy keď niečo potrebuje? Úžerník jeden, vari nevie čo je to pracovná doba od ôsmej do piatej? Vysvetlíte zlatíčku, že koláče sa napečú len pri výhre mužstva. „ Vyslovujte nahlas svoj nesúhlas, v aute alebo doma si cvičte, ako vyjadríte nesúhlas. Povedzte nahlas vaše Nie. Čím častejšie sa naučíte hovoriť Nie, tým ľahšie sa vám bude dariť vysloviť svoj nesúhlas nahlas pred svetom. ” radí psychologička Susan Albers.

9) Neporiadok vo veciach

„Začína sa to pracovným stolom v izbe, pokračuje neporiadkom v kúpeľni a finálny záver v kancelárii. Neporiadok na stole, v osobných veciach, obmedzuje našu schopnosť sústrediť sa a ponúka mozgu chabé podmienky na zber a uchovávanie nových informácií. Na konci dňa sa uistite, že ste si urobili poriadok v účtovných knihách, uzávierke, vyhodili zo skartovača nepotrebné dokumenty, kôš je prázdny. Čisté pracovné prostredie okolo vás nahráva úspešnému dňu. ” vyplynuli závery štúdie z univerzity v Princetone. Hurá do upratovania!

10) Práca nepatrí na dovolenku

Namiesto toho, aby ste vychutnávali mojito pri bazéne, slnili sa na pláži alebo potápali sa v mori, robíte niečo úplne iné. Pinocchiov cvrček svedomia vás neopustil. Na plážovom lehátku odpovedáte na pracovné emaily, riešite objednávky, fakturáciu… „Ak sa nedokážete zbaviť tohto zlozvyku, naučte sa aktívne relaxovať – navštívte pamiatky, múzeá, skúste windsurfing, potápanie, túlajte sa po historickom centre… na zreteli majte, že spomínaný zlozvyk môže priviesť k syndrómu vyhorenia, čo je veľmi závažný zdravotný problém. Nastavením prestávok a pracovného voľna prídete do práce nabudení novou energiou, kreativitou a životaschopnosťou ” oboznamuje so zisteniami Lombardo, profesor na univerzite v Princetone.

11) Pohár vínka pred spaním

O povzbudzujúcich účinkoch červeného vína pred spaním sme nedávno informovali v článku Dokázané! Pohárik červeného vína večer je výbornou prevenciou. Dozviete sa hodnotné informácie, ktoré pozitívne prekvapia.

12) Technické vymoženosti

Mobily, smartfóny, tablety, notebooky a počítače nám uľahčujú život. Nie je najlepší nápad používať ich pred spaním. „ Jasné svetlá, ktoré vyžarujú všetky mobily, počítače a tablety škodia spánkovému cyklu. Oči sú vystavené žiarivému svetlu, pre ktoré sa nám ťažko zaspáva a v noci sa budíme. Spánok je menej kvalitný, cítime sa nevyspatí, tým pádom, nemôžeme podať kvalitný výkon v práci. Ak vám podmienky neumožňujú prestať používať telefón alebo tablet predtým ako idete spať, dajte si ho čo najďalej od seba, aby ste ho v primeranej vzdialenosti mohli počuť zvoniť, prebudiť sa a jeho magnetické vlny nepôsobili v bezprostrednej blízkosti pri hlave. ” znie odporúčanie doktora Towfigha.

13) Kofeín náš každodenný

Pre úspešný štart do dňa je nevyhnutný. Kofeín je ideálny ráno, ale aj počas celého dňa. Podľa zistení doktora Towfigha by sme nemali piť kávu 6 hodín pred spaním. Dôležitý je však správny spôsob jej prípravy, v domácnostiach často obľúbený „turek“ môže viac uškodiť ako pomôcť, je záťažou pre naše srdce a žalúdok. Portál kávičkárov sa tomu venoval skutočne komplexne a vo svojom článku vytvorený odborníkmi na kávu a baristami na https://www.kavickuj.sk/test-kavovarov/ prevedie kompletným výberom, radami a tipmi, aký spôsob prípravy kávy je najlepší a pre ktorý kávovar sa rozhodnúť. Kofeín blokuje produktivitu adenozínu, ten má na starosti plynulý spánkový cyklus, ktorý sa dávkou kofeínu oslabuje. Pokojne sa môže stať, že sa v noci niekoľkokrát zobudíme a spánok nebude mať tak blahodárne účinky na organizmus.

14) Víkend? Noc je mladá

Celý týždeň ste pracovali, víkend máte nato, aby ste dobehli všetko, čo ste cez týždeň nestihli – koncerty, večer na pivo do mesta, vyspať sa do ružova až do obeda. „ Cez víkend si narušíme spánkový cyklus, ktorý sa adaptuje na nastolený režim – v noci byť aktívny, ráno prespať. Takýmto systémom sa týždenný rytmus otrasie v základoch. Nečudujme sa, prečo má toľko ľudí výslovný odpor pre pondelkové skoré vstávania. Aby naše telo nezažilo toľko zmien naraz, nastavme si 20 minútový odpočinok počas dňa, ak je naň priestor a čas. Telo a myseľ vyburcuje k tomu, aby začiatok týždňa neznamenal rannú katastrofu, ale oddýchnutého človeka. ” uzatvára Towfigh.

V každom prípade, ak sa už rozhodnete pre rôzne výživové doplnky, vitamínové prípravky či iné podporné látky, ich kúpu vždy dobre zvážte. Pomôcť môžu recenzie, skúsenosti či rôzne rebríčky ako sú na https://www.nakupnaporadna.sk/.

Ak máte aj vy tipy, ako zahnať únavu, dajte nám prosím o nich vedieť. Môžeme ich vyskúšať, ak budú prínosné, doplníme ich aj do článku.

Zdroj: health.com, wikipedia, foto: ilustračné (flickr.com)