10 dôvodov, prečo si obľúbiť mandarínky

Toto ovocie má viacero priaznivých účinkov a máme pre vás viacero dôvodov, prečo by ste si ich mali čím skôr obľúbiť. Mandarínku by sme mohli vďaka jej účinkom nazvať pokladom medzi ovocím. A to nie len vďaka jej využitiu v jedálničku, ale napríklad aj pri skrášľovaní.

10 dôvodov, prečo si obľúbiť mandarínky

Mandarínky pôvodne pochádzajú z Číny a Japonska, do Európy ich priniesli Angličania v 19. storočí. Netrvalo dlho a začali sa pestovať v Stredomorí, kde sa pre ne našli vhodné podmienky. Ich plody majú tenkú, oranžovú šupku, štruktúrou sú podobné pomaranču a už dlhé roky sú symbolom Vianoc. Dnes už poznáme viacero druhov, je možné že ste sa už stretli s názvom klementínka. Ich šupka je tenšia a dužina má o niečo kyslejšiu chuť a býva bez kôstok.

Keď sa podrobne pozriete na ich zloženie, určite treba vyzdvihnúť veľké množstvo vitamínu C – ako to u citrusov býva. Taktiež sa v nej nachádza veľa antioxidantov, ktoré chránia naše telo pred vplyvmi vonkajšieho prostredia. Má priaznivý účinok aj na cievny systém, činnosť srdca a obličky. Okrem toho sú bohaté na vitamín B, draslík, horčík, fosfor a netreba zabúdať ani na pektín – rozpustnú vlákninu, ktorá prospieva správnej funkcii čriev.

Ďalšie účinky, ktoré pri mandarínkach treba spomenúť sú znižovanie cholesterolu v krvi, znižovanie chuti do jedla, boj proti infekciám, alebo odstránenie plynatosti a riešenie problémov s pálením záhy. Vďaka vysokému obsahu šťavy pri ich konzumácií automaticky dopĺňate tekutiny a ak ich do svojho jedálničku budete zahŕňať pravidelne, doplníte si veľké množstvo potrebných minerálov. Ich výhodou je aj spôsob konzumácie, ktorý je veľmi jednoduchý a preto ho milujú aj deti a starší ľudia. Práve tieto vekové kategórie zvyknú príjem minerálov a vitamínov podceňovať.

V kozmetike je obzvlášť obľúbená mandarínková kôra. Jej účinky sa objavili už dávno a využívajú sa dodnes. Najviac dokáže pomôcť pri mastnej a aknóznej pleti. V obchodoch a lekárniach už dnes nájdete veľa produktov obsahujúcich mandarínkovú kôru. Dokáže zmierniť aj celulitídu alebo strie. Vďaka charakteristickej vôni sa využíva ja v aromaterapii. V tomto prípade pôsobí ako uvoľnenie od kŕčov, podporuje nervovú činnosť a pomáha znížiť krvný tlak.

V tomto období, kedy mandarínky nájdete v každom obchode, sa veľa ľudí venuje tzv mandarínkovej kúre. Spočíva v tom, že jeden deň v týždni zjete 1,5-2kg mandaríniek. Jej účinky sa takýmto spôsobom zvýraznia a teda telo zásobíte obrovskou dávkou vitamínov a minerálov, prečistíte tráviaci trakt a na dehydratáciu nebudete ani myslieť. Táto kúra v podstate nemá šancu vám akokoľvek uškodiť, takže môžete tento proces opakovať dlhšiu dobu.

No a na záver jeden tip. Skladovať mandarínky je najlepšie v chladnej miestnosti – pivnici, kde sa ale teplota drží nad nulou. Vzhľadom na vysoký obsah vody by pri mínusových teplotách mohli mandarínky trochu chrumkať. Nájdite teda tmavé miesto, kde sa teplota drží medzi 3-5°C a nenechávajte ich pri iných druhoch ovocia. Takto máte šancu, že vám mandarínky vydržia čo najdlhšie a keď budú za dobrú cenu, môžete ich nakúpiť aj do zásoby.

Foto: ilustračné